Samoloty dla wojska przyleciały, ale nie latają. Mają niekompletny pokładowy system symulacji

Polska
Samoloty dla wojska przyleciały, ale nie latają. Mają niekompletny pokładowy system symulacji
Wikimedia.org/Tim Felce/CC BY 2.0
Samolot do szkolenia zaawansowanego M-346 Master

Samoloty do szkolenia zaawansowanego M-346 Master wylądowały w Polsce w listopadzie ubiegłego roku, jednak do tej pory nie przeszły odbioru technicznego. Podczas testów stwierdzono, że maszyny mają niekompletny pokładowy system symulacji. Producent maszyn, włoska firma Leonardo, zobowiązała się uzupełnić wyposażenie do lipca.

Samoloty z biało-czerwonymi szachownicami z włoskiego Venegono trafiły do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Przylecieli nimi włoscy piloci.


Podczas lotów weryfikacyjnych za sterami maszyn usiedli członkowie polsko-włoskich zespołów, którzy sprawdzali m.in. właściwości pilotażowe maszyny, jej osiągi i wyposażenie. Chodziło głównie o ocenę awioniki Mastera i jej dostosowanie do potrzeb pilotów, którzy docelowo mają się szkolić na wielozadaniowych F-16. Testowane były także systemy symulacji uzbrojenia, możliwości wykonywania lotów IFR (lot według wskazań przyrządów) oraz spadochron hamujący.


Podczas weryfikacji okazało się, iż pokładowy system M-346 nie symuluje niektórych typów uzbrojenia.

 

Są uziemione


Z powodu niezgodności wyposażenia samolotu z zamówieniem odbiór techniczny wstrzymano do czasu uzupełnienia braków przez producenta maszyn.

 

Z informacji przekazanych przez resort oborny portalowi polska-zbrojna.pl wynika, że firma Leonardo zobowiązała się najpóźniej do lipca z likwidować problemy z pokładowym systemem symulacji.


- Zależy nam na jak najszybszym pozyskaniu maszyn, które spełnią nasze oczekiwania - powiedział ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik Dowództwa Generalnego RSZ. Dopóki to jednak nie nastąpi, samoloty będą uziemione.

 

Włosi płacą kary

 

"Z powodu opóźnień w realizacji kontraktu firma Leonardo obciążona jest karami finansowymi: 0,1 proc. wartości dostawy za każdy dzień opóźnienia" - informuje MON.


M-346 Master to jeden z najnowocześniejszych samolotów szkolnych na świecie. Polska zdecydowała się na zakup ośmiu maszyn w lutym 2014 roku.

 

Zgodnie z kontraktem siły powietrzne mają otrzymać też system szkoleniowy, czyli symulator, komputerowy system wspomagania szkolenia oraz pakiet logistyczny.


polska-zbrojna.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze