Miał być przetarg na śmigłowce. Ogłoszono rozpoczęcie negocjacji

Polska
Miał być przetarg na śmigłowce. Ogłoszono rozpoczęcie negocjacji
Wikimedia.org/Stahlkocher/CC BY-SA 3.0

MON poinformowało w poniedziałek, że Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z 3 wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne na dostawy 8 śmigłowców do prowadzenia specjalnych misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz 8 maszyn do zwalczania okrętów podwodnych. W sobotę minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że dziś nastąpi ogłoszenie przetargu na zakup śmigłowców wielozadaniowych.

W komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśnia, że "komisja negocjacyjna - wspólna dla obu postępowań - przekazała dziś oferentom zaproszenia do składania ofert".


MON poinformowało, że w pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Według ministerstwa ich pozyskanie jest najbardziej pilne, bowiem śmigłowce wykorzystywane do ratownictwa na Bałtyku mają resursy do 2019 r. i wypełniają zadania.


MON poinformowało, że postępowanie prowadzone jest w trybie przewidzianym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

 

Ruszył przetarg na 3 samoloty dla VIP-ów

 

MON oczekuje, że oferenci przystąpią do negocjacji, które obejmą "nie tylko doprecyzowanie wymogów taktyczno-techniczne śmigłowców oraz parametry finansowe, ale także harmonogramy dostaw oraz szczegółowe zobowiązania offsetowe dostawcy".


Inspektorat Uzbrojenia wystosował w poniedziałek zaproszenia do składania ofert na dostawę 3 samolotów "średnich" przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie. W rozpoczętym postępowaniu przetargowym udział biorą: Boeing Company oraz wspólnie Lufthansa wraz z firmą Glomex.

 

Macierewicz: pierwsze śmigłowce w 2016 r.; w styczniu; w marcu


Rozpisanie nowego przetargu na śmigłowce minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział w ubiegłym tygodniu. Poinformował, że o zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy, które konkurowały w postępowaniu prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON - europejska grupa Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec oraz WSK "PZL-Świdnik", które należą do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo.


9 lutego Macierewicz zapowiedział, że pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone najpóźniej w marcu. W stycznia mówił, że stanie się to na przełomie stycznia i lutego; jeszcze wcześniej zapowiadał że dostawa nastąpi do końca 2016 r.


W październiku 2016 r., po trwających rok negocjacjach offsetowych związanych z planowanym zakupem 50 wiropłatów, Ministerstwo Rozwoju, które odpowiadało za offset, poinformowało o "zakończeniu" rozmów, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbus Helicopters dotycząca śmigłowców H225M Caracal nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

 

Informacja ws. przetargu w czwartek

 

Cezary Tomczyk (PO) poinformował w poniedziałek, że Platforma złożyła wniosek o informację rządu w sprawie przetargu na śmigłowce. Jak dodał, wniosek został przyjęty i informacja rządu ws. śmigłowców zostanie przedstawiona w Sejmie w czwartek o godz. 9.

 

- Z całą pewnością dzisiaj już wiemy, że wojsko polskie nie otrzyma na czas wymaganej liczby śmigłowców - stwierdził podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Czesław Mroczek.

 

polsatnews.pl, PAP

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie