Gulfstream już w polskich barwach. Przyleci w czerwcu

Polska
Gulfstream już w polskich barwach. Przyleci w czerwcu
Ministerstwo Obrony Narodowej

Pierwszy z dwóch zamówionych w ubiegłym roku samolotów Gulfstream G550, którymi mają podróżować najważniejsze osoby w państwie, zostanie przekazany Polsce już w czerwcu - poinformował wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Drugi taki samolot ma trafić do Polski w lipcu. Trwa ostatni etap przygotowywania maszyn do lotu do Polski. Maszyny są już pomalowane w polskie barwy narodowe.

Dwa samoloty Gulfstream G550, które mają służyć do przewozu najważniejszych osób w państwie, zostały zamówione w ubiegłym roku. W hangarach amerykańskiej firmy General Dynamics trwa ostatni etap przygotowywania maszyn do lotu do Polski.

 

Maszyny z szachownicami

 

 Samoloty noszą dumnie biało-czerwone barwy oraz szachownice sił powietrznych - powiedział Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON. Dodał, że choć umowa zakłada dostawę samolotów do 15 sierpnia, to pierwszy zostanie przekazany Polsce już w czerwcu, a drugi miesiąc później.


Do przyjęcia nowych samolotów szykują się już piloci i personel techniczny 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, do której mają trafić Gulfstreamy. Pod koniec marca do Stanów Zjednoczonych wyjedzie na szkolenie pierwsza kilkunastoosobowa grupa. Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje, że pierwsze loty o statusie HEAD z użyciem samolotów G550 będą mogły być wykonane już w październiku 2017 roku.

 

Dwa małe samoloty dla VIP-ów za 440 mln zł


Przetarg na zakup dwóch małych samolotów dla VIP-ów (zabierających na pokład do 16 pasażerów) został ogłoszony w sierpniu 2016 roku, po tym jak w lutym 2016, na prośbę kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, unieważniono poprzedni przetarg w tej sprawie.


Umowa na dostawę dwóch samolotów typu G550 została podpisana 14 listopada 2016 roku. Kontrakt wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym jest wart 440 mln zł.


polska-zbrojna.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie