Zwiększono kontrole na polskich lotniskach

Polska
Zwiększono kontrole na polskich lotniskach
Flickr/Kuba Bożanowski/CC BY 2.0

Po atakach terrorystycznych, do których doszło w piątek w Paryżu, Straż Graniczna zwiększyła nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa na lotniskach. Monitorowane są głównie przyloty i odloty samolotów z Francji. - Stale utrzymujemy współpracę z ABW, Centrum Antyterrorystycznym, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i służbami takimi jak policja - powiedziała ppor. Joanna Rokicka z Komendy Głównej SG.

- Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Dominik Tracz polecił komendantom oddziałów intensyfikację działań związanych z monitoringiem granicy lądowej i granicy morskiej w zakresie rozpoznawania zdarzeń mogących nieść zagrożenie aktami terroru. Polecił również wzmocnić nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa w przejściach lotniczych, ze szczególnym uwzględnieniem kierunków potencjalnie zagrożonych lotów wewnątrz strefy Schengen - dodała Joanna Rokicka.

 

Straż Graniczna, policja i inne służby bezpieczeństwa cały czas pozostają w kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym i ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami.

 

W piątek w Paryżu doszło do serii skoordynowanych zamachów terrorystycznych w okolicach Stade de France, barach i restauracjach X i XI dzielnicy, a także do ataku na salę koncertową Bataclan. Zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Życie straciło także siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

 

Po tragicznych wydarzeniach w Paryżu prezydent Francois Hollande ogłosił stan wyjątkowy, wprowadzono również dodatkowe kontrole na granicach. Premier Manuel Valls ostrzegł, że Francja i Europa muszą przygotować się na kolejne zamachy.

 

Zobacz również:

 

Koordynator ds. służb specjalnych przygotuje dla następcy rekomendacje po zamachach w Paryżu

 

Turcja dwukrotnie ostrzegała Francję przed jednym z zamachowców z Paryża. Nie otrzymała odpowiedzi

 

PAP

po/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie