41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Polska
IPN/Polsat News
Milicja i wojsko na ulicach

13 grudnia mija 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Najtragiczniej na kartach historii zapisały się wówczas wydarzenia z kopalni "Wujek", gdzie zginęło 9 górników. W rocznicowych obchodach będą uczestniczyć m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Uroczystości zaplanowano w całym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki o godz. 9.30 złożył wizytę w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie od godz. 11 zaplanowano uroczystości w hołdzie ofiarom stanu wojennego. O godz. 14.30 w muzeum odbędzie się koncert "Biało-czerwona wolność".

 

- Pamięć o ofiarach stanu wojennego, pamięć o stanie wojennym są bardzo ważne nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności - powiedział Morawiecki. - Stan wojenny to nie tylko dziesiątki tysięcy aresztowanych, internowanych, bitych, poniżanych, ale to także ponad 100 osób zamordowanych, to także o wiele więcej ofiar, które zginęły z rąk tzw. nieznanych sprawców, sprawców których nigdy nie wykryto - podkreślił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ojciec błagał syna, by nie jechał na wojnę z Ukrainą. "To nie jest nasza wojna"

 

Dodał, że "Jaruzelski i jego ekipa próbowali wmówić Polsce, że stan wojenny był swego rodzaju historyczną koniecznością", tymczasem źródła historyczne dowodzą, że "komuniści z Moskwy nie chcieli interweniować w Polsce".

Minuta ciszy ku czci ofiarom

Rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Sejm minutą ciszy uczcił pamięć ofiar stanu wojennego. 

 

- Dziś mija 41 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo potępia wszystkich tych, który odpowiadają za jego wprowadzenie i tych, którzy służyli komunistycznemu reżimowi, zbrodni i kłamstwu - zaznaczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 

Sejm oddał hołd "wszystkim ofiarom stanu wojennego walczącym o wolność i solidarność".

Prezydent zapali "Światło Wolności"

Prezydent Andrzej Duda o godz. 19.30 pod Krzyżem Papieskim zapali "Światło Wolności". Jest to akcja społeczna Instytutu Pamięci Narodowej "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności".

 

W rocznicowych obchodach wezmą udział także m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

WIDEO: 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 

41 lat temu Jaruzelski ogłosił stan wojenny

Stan wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Od godz. 6 media transmitowały przemówienie gen. Jaruzelskiego, I sekretarza KC PZPR, szefa rządu i MON. - Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią - mówił, uzasadniając stan wojenny. W jego wyniku internowano 10 tys. osób.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Gen. Waldemar Skrzypczak: Wszyscy są tą wojną zmęczeni

 

Najtragiczniejsze wydarzenia miały miejsce 16 grudnia w kopalni "Wujek", gdzie w czasie ataku ZOMO zginęło 9 górników. 21 było rannych. W sumie w wojskowym zamachu stanu życie straciło co najmniej kilkudziesięciu Polaków.

 

Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 roku.

msm/map/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!