Serce połączone z dzwonem. Po latach wolontariusze odnaleźli serce zabytkowego dzwonu

Polska
Marek Łuczak
XVII-wieczny dzwon po latach został połączony ze swoim sercem

Grupa wolontariuszy wraz z funkcjonariuszem policji na czele odnalazła serce zabytkowego dzwonu. Przez kilkadziesiąt lat uznawane było za zaginione. Tym samym, zagadkowa historia serca XVII-wiecznego dzwonu z kościoła w Kołbaskowie została rozwiązana.

Co sobotę nadkomisarz Marek Łuczak wraz z grupą wolontariuszy przeczesują zachodniopomorskie cmentarze w poszukiwaniu zaginionych zabytków i zapomnianych nagrobków. Odkrywają historię, wyposażeni w łopaty, łomy i sprzęt do wykrywania metalu.

 

- To jest niesamowite, odkrywamy tutaj dawnych mieszkańców, ich dzieje. Marek od razu odnajduje kto kim był, kto był dzieckiem, córką, mężem, jaki zawód wykonywał. To mi się najbardziej podoba - mówi jedna z wolontariuszek Beata Rutkowska.

Zaginione serce dzwonu

W trakcie takich prac, prowadzonych na cmentarzu w Smolęcinie grupa pasjonatów odnalazła serce zaginionego przed laty XVII-wiecznego dzwonu.

 

ZOBACZ: Siemianówka. Rusza akcja obrączkowania ptaków. Nawet 10 tys. okazówpod skrzydłami ornitologów


- Okazało się, że serce pasuje idealnie do tego dzwonu i długością i miejscem uderzenia w sam dzwon. Wszystko nam pasowało - tłumaczy Marek Leszczyński, kolejny z wolontariuszy. 

 

By mieć stuprocentową pewność, dzwon został podniesiony za pomocą dźwigu. Znalezione serce odpowiadało idealnie.

 

WIDEO: Odnaleziono serce zabytkowego dzwonu

Serce udało się znaleźć po 70 latach

Pierwotnie, dzwon zdobił wieżę w Smolęcinie, ale po zburzeniu kościoła został wydobyty z gruzów i bez serca trafił do Kołbaskowa.


- Prawdopodobnie zdjęto go z wieży, która spadła. Wyciągnięto go z ruin. Natomiast serce dzwonu odpadło, znajdowało się w ziemi i to właśnie serce udało się znaleźć po 70 latach - wyjaśnia nadkom. dr. Marek Łuczak. Policjant pełni też funkcję koordynatora ds. zabytków KWP w Szczecinie i jest doktorem historii. 

 

ZOBACZ: Niemcy. Rekordowo niski poziom wody w Renie. Ruch na rzece może zostać zamknięty


Dzwon został wykonany przez szczecińskiego ludwisarza. Waży ponad 400 kilogramów i jest praktycznie nie do ruszenia. Jednak pod koniec lat 80-tych zaginął. Jak wyjaśnia Marek Łuczak, dzwon wrócił do Kołbaskowa w 2015 roku. Udało się go znaleźć w stodole pod Pyrzycami. 

Co dalej z dzwonem

Nikt nie wie jak tam trafił, ale powrót dzwonu do domu był dla historyków ogromnym wydarzeniem.

 

- Jest to bardzo cenny dzwon, wykonano go w 1672 roku. Odlany przez Lorentza Kokeritza, świetne aplikacje, więc uważam, że posiada dużą wartość artystyczną. Natomiast od początku nie miał serca - opowiada Łuczak.

 

Dziś zabytek jest już w parze z sercem i chociaż nie na dzwonnicy, czeka teraz na godne wyeksponowanie.

jsd/bas/Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!