USA. Bill Cosby uznany winnym molestowania Judy Huth. Pół miliona dolarów odszkodowania

Świat
flickr/The World Affairs Council of Philadelphia
Bill Cosby uznany winnym molestowania Judy Huth

Ława przysięgłych w Los Angeles uznała amerykańskiego komika i aktora Billa Cosby’ego za winnego molestowania seksualnego 16-latki. Miało do niego dojść w 1975 roku. Kobiecie przyznano odszkodowanie w wysokości 500 tys. dolarów. Prawnicy aktora zapowiedzieli odwołanie się od wyroku.

Judy Huth po raz pierwszy wniosła sprawę przeciwko Cosby'emu w 2014 roku. Zarzuciła mu molestowanie, pobicie na tle seksualnym oraz umyślne spowodowanie rozstroju emocjonalnego.

 

"W swojej skardze Huth mówiła o spotkaniu z 37-letnim wówczas Cosbym w parku, gdzie kręcił film. Po zaprzyjaźnieniu się z Huth i jej koleżanką, miał je zaprosić do swojego klubu tenisowego a później do domu, gdzie podał im wiele napojów alkoholowych. Następnie zabrał je do rezydencji należącej do Playboya" – przypomniała telewizja CNN.

Miały przedstawić się jako pełnoletnie

Według Huth, Bill Cosby, który dziś ma 84 lata, znał ich wiek. Polecił im, aby w rezydencji Playboya przedstawiły się jako 19–latki. W tym budynku miał molestować ją seksualnie.

 

ZOBACZ: USA. Akcja "Guns 4 Ukraine". Pieniądze za strzelbę bez zadawania żadnych pytań

 

Jak zeznała 64-letnia obecnie Huth, Cosby’ego nie powstrzymało jej zapewnienie, że ma "15 lub 16" lat. - On nie przestał. Po prostu zamknęłam oczy. (…) To było tak szybko. Może pięć minut. Szybko - podkreśliła.

 

Cosby nie zeznawał w procesie. Zaprzeczył za pośrednictwem swych prawników zarzutom Huth.

 

- To było dla nas ogromne zwycięstwo, ponieważ oni (adwokaci w imieniu powódki - red.) chcieli miliony dolarów. (…) Będziemy się odwoływać. Pan Cosby nie będzie przy tym płacił odszkodowania za straty moralne - zaznaczył w wypowiedzi dla Fox News reprezentujący Cosby’ego adwokat Andrew Wyatt.

Oskarżenia o molestowanie od ponad 50 kobiet

Sprawa Huth jest pierwszą cywilną, która doczekała się procesu. Od 2005 roku ponad 50 kobiet oskarżyło Cosby'ego o napaści na tle seksualnym.

 

ZOBACZ: USA. Panika w centrum handlowym po odgłosach strzałów

 

Po skazaniu w kryminalnej sprawie za zgwałcenie Andrei Constand w Filadelfii, Cosby przebywał niecałe trzy lata w więzieniu stanowym w Pensylwanii. Wyrok został uchylony w wyniku apelacji. Gwiazdor wyszedł z więzienia w 2021 roku.

 

Bill Cosby to jeden z najpopularniejszych w USA komików i aktorów telewizyjnych. Był też producentem telewizyjnym, muzykiem i kompozytorem.

mst/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!