USA. Największa od lat fala migrantów z Kuby. Do granic dotarło ponad 140 tys. osób

Świat
USA. Największa od lat fala migrantów z Kuby. Do granic dotarło ponad 140 tys. osób
flickr/Bruno Sanchez-Andrade Nuño
Granica USA z Meksykiem

Do południowych granic USA dotarła w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy największa w ciągu ponad 40 lat liczba nielegalnych imigrantów z Kuby - oszacował dziennik online CiberCuba na podstawie danych amerykańskiej administracji państwowej.

Portal, powołujący się na statystyki Amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic, zauważył, że pomiędzy październikiem 2021 roku a majem 2022 do granic USA, głównie południowych, próbowało dostać się nielegalnie 140,6 tys. Kubańczyków.

 

ZOBACZ: USA. Akcja "Guns 4 Ukraine". Pieniądze za strzelbę bez zadawania żadnych pytań

 

"Tylko w maju br. próbę nielegalnego przekroczenia granicy amerykańskiej podjęło 25,6 tys. obywateli Kuby" - odnotował CiberCuba.

Ostatnia taka fala migracji miała miejsce w 1980 roku

Dziennik online zauważył, że w ostatnich dekadach równie duży exodus obywateli Kuby do Stanów Zjednoczonych notowany był tylko w 1980 r., kiedy w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy dotarło tam ponad 125 tys. osób.

 

Według amerykańskiej administracji od października 2021 r. najwięcej nielegalnych imigrantów dotarło do USA z Meksyku – 570,4 tys. osób. Na drugim miejscu plasuje się Gwatemala z 156,4 tys. osób, a na trzecim – Kuba

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie