Niemcy. Minister gospodarki: w elektroenergetyce niedobory gazu będą uzupełniane węglem

Świat
PAP/EPA/FILIP SINGER
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck i kanclerz Olaf Scholz

Minister gospodarki Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węglu. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione – zapowiada. Do produkcji energii elektrycznej będzie mniej gazu, zamiast tego "bardziej wykorzystywane" będą elektrownie węglowe.

Ustawa w tej sprawie ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca – informuje w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

 

Minister Habeck planuje już teraz kroki, mające zapobiec brakom energii na początku sezonu grzewczego. Do oszczędzania energii ma być zachęcany przede wszystkim przemysł. W wyniku ograniczania dostaw gazu przez Rosję, w planie jest szersze wykorzystywanie przez Niemcy elektrowni węglowych, co jest "gorzką pigułką" dla ministra gospodarki, polityka z partii Zielonych – zauważa RND.

Niemcy w trudnej sytuacji po zmniejszeniu dostaw rosyjskiego gazu 

Jak dowiaduje się dpa, na plany te rząd federalny przeznacza "miliardowe środki". - Sytuacja jest poważna – potwierdził Habeck. Rosyjski koncern Gazprom w ostatnich dniach znacznie ograniczył przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1, tłumacząc to względami technicznymi.

 

"Habeck ocenił to jako spowodowane przyczynami politycznymi. Zdaniem polityka Zielonych, napięta sytuacja i wysokie ceny są bezpośrednią konsekwencją agresji rosyjskiej na Ukrainę na rozkaz prezydenta Władimira Putina" – przypomina RND. "To oczywista strategia Putina, aby siać niepokój, dzielić nas i podbijać ceny" – podkreśla Habeck.

 

ZOBACZ: Niemcy. Olaf Scholz broni polityki Angeli Merkel wobec Rosji

 

Jak zapewnia minister, mimo pogorszenia sytuacji na rynku gazu, trwa uzupełnianie rezerw tego surowca mimo jego wysokich cen. - Bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane – ocenił minister. Jego zdaniem, zużycie gazu w sektorze elektroenergetycznym i przemyśle powinno teraz zostać zmniejszone, a zbiorniki magazynowe napełniane.

Zwiększenie udziału energetyki węglowej 

- Aby zabezpieczyć magazynowanie gazu, rząd federalny wkrótce udostępni dodatkową linię kredytową w wysokości 15 mld euro, w porozumieniu z ministerstwem finansów – dowiaduje się RND. Minister zapowiada też zwiększenie udziału energetyki węglowej w wytwarzaniu energii elektrycznej. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione – ocenił.

 

- Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca, a następnie szybko wejdzie w życie – informuje.

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!