Niemcy. Liderka Pussy Riot: to Rosji, a nie Ukrainie, potrzebna jest denazyfikacja

Świat
Wikimedia/Denis Bochkarev
Liderka Pussy Riot Maria Alechina

To Rosji, a nie Ukrainie, potrzebna jest denazyfikacja - powiedziała we wtorek w Berlinie Maria Alochina, liderka rosyjskiego punkowego zespołu Pussy Riot, która w kwietniu uciekła ze swojego kraju.

Wzywając Rosjan do refleksji na temat prowadzonej przez ich kraj wojny przeciwko Ukrainie, Alochina przyznała, że "nie wie, do czego refleksja ta może doprowadzić, ale bez niej - podobnie jak Niemcy po II wojnie światowej - Rosja nie będzie miała prawa do istnienia".

Liderka Pussy Riot uciekła z Rosji

Dodała, że konieczne jest powołanie specjalnego trybunału dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i prowadzących wojnę generałów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kancelaria prezydenta Zełenskiego: czekamy na wizyty przywódców Niemiec

 

We wtorek media poinformowały, że po latach aktywizmu i krytykowania rządów Putina liderka Pussy Riot w przebraniu dostarczycielki pizzy uciekła w kwietniu z Rosji i przez Białoruś udała się na Litwę.

 

Przed opuszczeniem kraju karę aresztu domowego zmieniono jej na zesłanie do kolonii karnej.

Ponad 6 milionów osób uciekło z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji

Liczba osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską agresją przekroczyła 6 milionów - poinformował w czwartek urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców 

 

Według agencji Reutera jest to największy kryzys uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej ponad 2 tys. sierot

 

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała masowe migracje ludności. 8 milionów Ukraińców stało się wewnętrznymi przesiedleńcami. Z danych UNHCR wynika, że według stanu na 11 maja za granicę uciekło z Ukrainy 6,03 mln osób. Większość z nich trafiła do UE, a najwięcej do Polski.

nat/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!