Wojna w Ukrainie. Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej ponad 2 tys. sierot

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej ponad 2 tys. sierot
EPA/MARIA SENOVILLA
Bombardowania i ostrzał dotknęły 1635 instytucji edukacyjnych. 126 z tych obiektów zostało całkowicie zniszczonych.

Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy ponad 2 tys. sierot - poinformowała w czwartek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że w Rosji dzieciom nadawane jest nowe obywatelstwo. "Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom" - napisała w czwartek pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie

"Raszyści dokonują ludobójstwa ukraińskich dzieci" - napisała Denisowa na Telegramie. "Nadanie im rosyjskiego obywatelstwa sprawi, że łatwiej będzie je adoptować w Rosji" - dodała.

 

Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy poinformowała, że przygotowywane są porozumienia między Rosją i władzami separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, dotyczące sformalizowania transferów dzieci i ułatwiania ich adopcji rodzinom rosyjskim.

 

 

"Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom" - napisała w czwartek pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie, komentując ostrzelanie przez rosyjskie lotnictwo szkoły i innych obiektów w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy kraju.

 

Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że celami rosyjskich rakiet były m.in. szkoła i internat.

 

 

"Rosjanie, którzy twierdzą, że atakują tylko instalacje wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W istocie prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości" - napisała. Jak dodała, w mieście pracują ratownicy, ale wiadomo już o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 12 rannych.

126 szkół całkowicie zniszczonych

Pierwsza dama Ukrainy w poście przedstawiła też dane ministerstwa edukacji i nauki, z których wynika, że bombardowania i ostrzał dotknęły 1635 instytucji edukacyjnych. 126 z tych obiektów zostało całkowicie zniszczonych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rodziny obrońców z Azowstalu proszą o pomoc prezydenta Turcji

 

"Na świecie trwa debata o tym, czy rosyjskie działania na Ukrainie są ludobójstwem. Zamiast odpowiedzi, proszę spojrzeć na mapę. Codziennie pojawia się na niej nowa szkoła albo przedszkole celowo, z bezprecedensowym cynizmem zniszczone przez Rosjan" – podkreśliła Zełenska.

 

Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w ataku na Nowogród Siewierski użyto precyzyjnych rakiet, które miały uderzyć m.in. w ukraińskie centra dowodzenia, magazyny amunicji i miejsca koncentracji ukraińskich sił.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie