Konwencja Koalicji Polskiej. Władysław Kosiniak-Kamysz: jesteśmy przygotowani do rządzenia

Polska
PAP/Łukasz Gągulski
Konwencja Koalicji Polskiej. Władysław Kosiniak-Kamysz: jesteśmy przygotowani do rządzenia

Nie tylko stawiamy diagnozę, ale też mamy receptę dla Polski; jesteśmy przygotowani do rządzenia, do tego, aby objąć stery władzy w Polsce - mówił w poniedziałek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konwencji Koalicji Polskiej w Rabsztynie k. Olkusza.

W trakcie konwencji ogłoszono też, że do Koalicji Polskiej dołączy nowe ugrupowanie - Centrum dla Polski. Utworzyli je czterej parlamentarzyści: Radosław Lubczyk, Ireneusz Raś, Jacek Tomczak i Kazimierz Michał Ujazdowski oraz środowiska samorządowe z wielu regionów Polski.

 

- Jesteśmy dla tradycji, ale też dla przyszłości. Szanujemy i dbamy o kulturę narodową i wartości chrześcijańskie, ale nie chcemy z Polski uczynić jakiegokolwiek zaścianka. Wiemy, że największym gwarantem państwa, jego suwerenności, niepodległości i bezpieczeństwa jego obywateli jest wspólnota narodowa - podkreślał Kosiniak-Kamysz.

"Koalicja Polska partią przedsiębiorczości"

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza nie ma innego dobrobytu niż ten pochodzący z pracy i apolitycznej edukacji. - Nie ma w naszej koalicji przyzwolenia dla nagradzania dziadostwa, darmozjadów i warcholstwa - mówił.

 

Przekonywał, że Koalicji Polska jest partią polskiej przedsiębiorczości i przedsiębiorców; jest reprezentacją wspólnot lokalnych i organizacji pozarządowych.

Kosiniak-Kamysz: jesteśmy przygotowani do rządzenia

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że obecnie Polaków zaprzątają dwa tematy: wojna i drożyzna. - My jako Koalicja Polska nie tylko stawiamy diagnozę, ale też mamy receptę dla Polski. Wiemy jak te sprawy naprawić, jesteśmy przygotowani do rządzenia, do tego, aby objąć stery władzy w Polsce - zapewnił.

 

Lider PSL odnosząc się do bezpieczeństwa militarnego mówił, że jako partia współrządząca będzie kontynuować projekty modernizacji armii oraz wspierać jak największą integrację ze strukturami NATO i UE.

 

Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym przekonywał, że kiedy współrządziło PSL podejmowano działania zwiększające możliwość energii, w tym gazu z innych kierunków niż ze wschodu. Stwierdził jednocześnie, że obecny rząd uzależnił nas od rosyjskiego węgla.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: Oczekujemy, że rząd natychmiast przejmie od Rosji gazociąg jamalski

 

Szef PSL mówił też o "haniebnej decyzji" z 2020 r. "kiedy przeszli z kontraktu długoterminowego na kontrakt można powiedzieć jednodniowy, ad hoc codziennie kupowany na giełdach światowych gaz. Ta zmiana, przejścia na ceny spotowe, zakup gazu na giełdzie kosztowała według naszych wyliczeń około 15 miliardów dolarów. Najprawdopodobniej przez decyzję Jacka Sasina 60 miliardów poszło do Putina" - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

Stwierdził też, że wszystkie regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii powinny być pozostawione wspólnocie lokalnej. - Żadnych regulacji na poziomie krajowym, tylko wspólnota lokalna decyduje - mówił.

Odbudowa Ukrainy 

Kosiniak-Kamysz podkreślał też, że należy przygotować się do odbudowy Ukrainy. - Bardzo ważne jest abyśmy udzielali pomocy (...) też mieli swoje już dzisiaj zajęte miejsce w odbudowie Ukrainy po zwycięskiej wojnie. Nie może być tak, że my dzisiaj będziemy udzielać najwięcej pomocy (...), a kontrakty później będą podpisywać firmy francuskie i niemieckie - wskazał szef PSL.

 

Kosiniak-Kamysz mówił też m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym podkreślając, że należy zatrzymać dewastację rolnictwa. Wskazywał tu na zmianę, jeśli chodzi o dopłaty do nawozów - do tony, a nie do hektara.

 

Odnosząc się do wysokiej inflacji i rosnących rat kredytów podkreślał, że jego ugrupowanie domaga się zerowych marż w państwowych bankach "od jutra, natychmiast". Wskazywał też, że należy stawiać na bankowość spółdzielczą, bo ona jest - jak mówił - blisko ludzi.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: banki państwowe muszą odejść od pobierania marży od kredytów

 

Zwracał też uwagę na pogłębiająca się dysproporcja między wielkimi metropoliami a mniejszymi miejscowościami. Jak stwierdzi, jest to powód do wielkiego wstydu dla obecnie rządzących. Jak mówił kod pocztowy nie może decydować o dostępie do lekarza czy edukacji. - Nie ma na to naszej zgody - podkreślał szef PSL.

 

Jak mówił Kosiniak-Kamysz, mały i średni biznes to sól tej ziemi. - Dla nas jesteście bohaterami, a nie cwaniakami – jak dla nich - podkreślił.

 

Zwracał ponadto uwagę, że należy zadbać o dzietność i prawdziwy program mieszkaniowy. Stwierdził też, że nalży postawić na odbudowę dawnych miast wojewódzkich, a z miast powiatowych uczynić centra aktywności gospodarczej i usług publicznych. 

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!