"Interwencja": przyjechały do Polski z oszczędnościami. Wszystko im skradziono

Polska
"Interwencja"
Okradziono trzy Ukrainki szukające bezpiecznego schronienia w Polsce. Na zdjęciu pani Maria z córką

Trzy Ukrainki: matka z córką i babcia uciekały przed okrucieństwem wojny. Polska miała być spokojną przystanią na przeczekanie wojny. Niestety, zostały okradzione z oszczędności całego życia. Były to pieniądze i rodzinne złoto. Policja udostępniła monitoring i prosi o pomoc w znalezieniu sprawców. Zobacz materiał "Interwencji".

27-letnia pani Maria Iżewska zmuszona była wraz mamą i córką uciekać przed okrucieństwem wojny. Mieszkały w domu w miejscowości Winnica w środkowej Ukrainie. Do Gdańska przyjechały ponad miesiąc temu. Miała to być ich spokojna przystań na przeczekanie tego, co dzieje się w ich kraju.

 

- Było strasznie, bez przerwy wyły syreny i nisko latały samoloty. Był ogromny huk, kiedy przelatywały nad naszym domem. Szybko uciekłyśmy do piwnicy. Tydzień tam mieszkaliśmy - opowiada reporterce "Interwencji" kobieta.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Marcin Bosacki: przede mną nieprzespane noce, tego nie da się zapomnieć

 

Mąż i ojciec pani Marii zostali w kraju, żeby bronić ojczyzny. Kobiety znalazły schronienie w mieszkaniu, które za darmo im udostępniono. Czuły się w nim bezpiecznie. Blok jest monitorowany. Drzwi antywłamaniowe wyposażone są w nowoczesne zamki.

 

- Zabrałyśmy wszystkie oszczędności rodzinne, złoto, paszporty, żeby tutaj przeczekać wojnę lub ułożyć sobie życie w Polsce - mówi pani Maria.

Kolejny przypadek kradzieży majątku uchodźców

Był 30 marca tego roku. Około południa kobiety wyszły z mieszkania.

 

- Przyjechałyśmy wieczorem. Patrzę, a zamek w drzwiach rozwiercony. Miałam w walizce taką małą torebkę z pieniędzmi. Otworzyłam ją - pusta - relacjonuje pani Maria.

 

Wideo: Materiał "Interwencji" 

 

 

- Nie jest to pierwszy przypadek rabunku dokonywanego na uchodźcach z Ukrainy w Polsce. W tym momencie dostajemy sygnały z innych miast. I tak naprawdę, według naszej wiedzy, większość tych spraw, nie chcę powiedzieć, że jest zamiatana pod dywan, ale tak naprawdę z małej szkodliwości czynu są umarzane - twierdzi Kamil Kusier, reporter "Dziennika Bałtyckiego", który jako pierwszy pisał o tej kradzieży.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca mera Mariupola: Rosjanie przekształcają miasto w getto dla Ukraińców

 

Wiele nagrań z kamer monitoringu zostało zabezpieczonych. Ich treść jest bardzo szczegółowo analizowana. Policjanci cały czas pracują nad tą sprawą. Ustalają okoliczności zdarzenia - zaznacza Magdalena Ciska z Policji w Gdańsku.

 

- My nie prosiłyśmy o pomoc socjalną w Polsce, nie poszłyśmy po polski PESEL. O nic nie prosiłyśmy. Po to miałyśmy swoje oszczędności, żeby się tu utrzymywać i nikogo o nic nie prosić - podkreśla okradziona kobieta.

 

Pełny materiał wideo dostępny jest tutaj.

ac/"Interwencja"

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!