Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci prof. Zembali

Polska
PAP/Bartłomiej Zborowski
Prof. Marian Zembala.

Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie śmierci wybitnego kardiochirurga i byłego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali. Na wtorek została zaplanowana sekcja zwłok. Ciało lekarza znaleziono w sobotę w jego domu w Zbrosławicach w woj. śląskim.

Prokurator rejonowa w Tarnowskich Górach Anna Szymocha-Żak powiedziała, że wszczęte postępowanie jest prowadzone pod kątem art. 151 Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o namawianiu lub udzieleniu pomocy w popełnieniu samobójstwa.

 

ZOBACZ: Nie żyje prof. Marian Zembala. Miał 72 lata

 

Sekcja zwłok zmarłego lekarza ma zostać przeprowadzona we wtorek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach. Być może już tego samego dnia prokuratura otrzyma wstępne wyniki badania. Ostateczną przyczynę śmierci byłego ministra zdrowia określi pisemna opinia biegłych.

Śledczy: dokonano oględzin ciała i miejsca ich znalezienia

Możliwe jednak, że przed jej sporządzeniem będą konieczne dodatkowe badania.

 

- Na miejscu dokonano oględzin zwłok, oględzin miejsca zdarzenia, przesłuchano też świadków - najbliższą rodzinę - powiedziała prokurator Szymocha-Żak, zapytana o dotychczasowe czynności wykonane w tym postępowaniu.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Dane Ministerstwa Zdrowia z 21 marca

 

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. - również pierwszy raz w Polsce - przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia.

hlk/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!