Wojna na Ukrainie. Rosyjska kolumna porusza się wolno. Wiele pojazdów nie ma paliwa

Świat
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES
Rosyjski konwój wojskowy pod Kijowem

Długa kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem niemal nie poczyniła postępów w ciągu ostatniej doby, wiele pojazdów jest bez paliwa - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że dotychczas Rosja użyła w inwazji 80 proc. wojsk zgromadzonych u granic Ukrainy.

- Im nie tylko zaczyna brakować paliwa, ale też jedzenia - powiedział przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej. Dodał, że długa na kilkadziesiąt kilometrów kolumna pod Kijowem oddalona jest od miasta o około 20 km.

 

Pentagon ocenia, że Rosja użyła dotychczas 80 proc. ze zgromadzonych wokół granic wojsk i wystrzeliła 400 rakiet. Trwają próby okrążenia Charkowa i odcięcia sił ukraińskich na wschodzie kraju. Nie odnotowano żadnych prób szturmu na Odessę.

Konwój o długości 64 km

Zdjęcia satelitarne, opublikowane w poniedziałek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, przedstawiają rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa, który rozciąga się na około 64 km. To znacznie więcej, niż podano wcześniej, gdy Maxar informował o konwoju długości 27 km.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem. Ma długość 27 km

 

Maxar podał również, że na południu Białorusi, niespełna 32 km na północ od granicy z Ukrainą, zaobserwowano dodatkowe rozlokowanie sił lądowych i jednostki śmigłowców szturmowych. 

 

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!