Blinken: Rosja rażąco łamie prawa człowieka, pociągnąć winnych do odpowiedzialności

Świat
Blinken: Rosja rażąco łamie prawa człowieka,  pociągnąć winnych do odpowiedzialności
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Rosja rażąco łamie prawa człowieka i prawo humanitarne, musimy pociągnąć winnych do odpowiedzialności - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka ONZ. Dodał, że liczba naruszeń zwiększa się z godziny na godzinę, a niszczone są szkoły i szpitale. Z kolei szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss powiedziała, że Rosja "łamie prawa człowieka na skalę przemysłową".

- Naruszenia i pogwałcenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego nasilają się z każdą godziną. Rosjanie uderzają w szkoły, szpitale, budynki mieszkalne. Niszczą infrastrukturę krytyczną, która daje milionom ludzi na Ukrainie dostęp do wody pitnej, gazu czy prądu - mówił Blinken. Dodał, że Rada musi pociągnąć do odpowiedzialności sprawców i podał w wątpliwość, czy Rosja powinna dalej zasiadać w tej instytucji.

"Odizolować Rosję"

- Wzywam narody do potępienia przerażających działań Rosji i odizolowania jej na arenie międzynarodowej - powiedziała Truss, która bierze udział w Genewie w 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

 

Szefowa brytyjskiej dyplomacji wskazała, że prezydent Rosji Władimir Putin jest "odpowiedzialny za ofiary wśród ludności cywilnej i ucieczkę z domów ponad 500 tys. ludzi, a liczby te wciąż szybko rosną". Dodała, że "na rękach Putina jest krew nie tylko niewinnych Ukraińców, ale także ludzi, których wysłał na śmierć".

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Boris Johnson w Warszawie. Daria Kaleniuk zrugała premiera

 

- Wykorzystujemy nasz wspólny potencjał, jakim jest ponad połowa światowej gospodarki, aby odciąć fundusze od machiny wojennej Putina. Sankcje te pociągają za sobą poważne koszty gospodarcze, ponieważ zwykli Rosjanie stoją w kolejkach do lokalnych banków, a stopy procentowe rosną - mówiła Truss.

 

Minister podkreśliła, że w miarę trwania konfliktu konsekwencje dla Rosji będą się pogłębiać.

 

- Pracujemy nad tym, aby coraz mocniej ściskać reżim Putina, systematycznie zaciskając imadło. Skupiamy się na najwyższych szczeblach rosyjskiej elity, na prezydencie Putinie i wszystkich, którzy współuczestniczą w jego agresji. Nic i nikt nie jest wykluczony - zapewniła.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie