Prof. Andrzej Horban: należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszą ludzi do szczepienia

Polska
Polsat News
Prof. Andrzej Horban

Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 i przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.

- Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które w pewien sposób przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości – powiedział prof. Horban, pytany przez radio RMF FM, czy należy wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: Prof. Horban o Omikronie: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy

 

Wyjaśnił, że "obowiązkowe szczepienie oznacza, że administracja państwowa, administracja medyczna musi zorganizować całe szczepienia w ten sposób, aby one były bezpłatne, dostępne i możliwe do przeprowadzenia".

Horban: szczepienie zmniejsza kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu

- Umożliwienie przeprowadzenia (…) to jest to, co byśmy nazwali restrykcjami (…) nakłanianie obywatela – dodał. Przyznał, że mogą być to na przykład paszporty covidowe. - Jest to pewna forma nakłaniania, utrudnianie życia obywatelowi, którzy się nie zaszczepił – oznajmił.

 

Prof. Andrzej Horban podkreślił, że szczepienie zmniejsza kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu. Przytoczył wyniki badań, mówiące, że wśród osób niezaszczepionych będących w grupie wiekowej 60 plus na COVID-19 umiera 152,7 na 100 tys. mieszkańców Polski. W grupie, która przyjęła trzy dawki szczepionki, wskaźnik ten wynosi 3,6 na 100 tys. osób.

 

ZOBACZ: Prof. Andrzej Horban: późną wiosną będzie z górki, wirus nie będzie już dewastował naszego życia

 

- U osób w wieku 50-59 lat, zgony wśród niezaszczepionych – 20,3 na 100 tys. mieszkańców, a wśród zaszczepionych 0,3. To jest odpowiedź na pytanie, jak działa szczepionka – powiedział.

 

Według Ministerstwa Zdrowia dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 7,6 mln Polaków, w pełni zaszczepionych jest ponad 21,2 mln osób.

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!