Prof. Horban ostrzega przed kolejną falą epidemii koronawirusa

Polska
Prof. Horban ostrzega przed kolejną falą epidemii koronawirusa
PAP/EPA/JAMES ROSS
Według eksperta odwołanie stanu epidemii w czerwcu jest mało prawdopodobne

Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to prawie jak w banku jesienią będzie kolejna fala epidemii - przestrzega przewodniczący Rady Medycznej przy Premierze RP prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem, odwołanie stanu epidemii w czerwcu jest mało prawdopodobne.

Profesor był pytany w czwartek w Radiu Zet m.in. o to, kiedy będzie można odwołać stan epidemii. - Bardzo trudne pytanie i jeszcze trudniejsza decyzja. Mamy świadomość, że jeśli nie zaszczepimy w odpowiednim czasie odpowiedniej grupy osób, to prawie jak w banku mamy następną falę epidemii na jesieni - powiedział Horban.

 

ZOBACZ: Stygmatyzacja niezaszczepionych. Czy można stracić pracę za odmowę szczepienia?

 

- Jest bardzo mało prawdopodobne odwołanie stanu epidemii w czerwcu. Natomiast jest bardzo prawdopodobne, mamy duże szanse, by wrócić do prawie normalności - dodał.

 

Horban wskazał, że należy szczepić przede wszystkim ludzi, którzy ciężko chorują i umierają, czyli grupę powyżej 60 roku życia. - Odsetek zgonów w grupie osób starszych jest zatrważający - powiedział. - Ostatnio dokonaliśmy parę dni temu analizy przypadków, które były leczone w szpitalu, w którym mam zaszczyt i przyjemność pracować. Kilkanaście procent przyjętych pacjentów do bardzo dobrego, wyspecjalizowanego szpitala umarło z powodu zakażenia COVID-19. To naprawdę jest ciężka choroba - zaznaczył.

"Każdy zaszczepiony dostaje nagrodę od razu"

Profesor wskazał, że "jeśli nie zaszczepimy praktycznie wszystkich osób powyżej 60 roku życia, to będziemy mogli spodziewać się powrotu epidemii".

 

- Druga grupa (którą należy szczepić - red.) jest oczywista, to pozostała część społeczeństwa, która transmituje wirusa na osoby starsze i chore - dodał.

 

Odnosząc się do skuteczności loterii, jako narzędzia promocji szczepień, profesor wyraził nadzieję, że przyniesie efekty w postaci zachęcenia części osób.

 

ZOBACZ: Ilu Polaków nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19?

 

- Właściwie każdy zaszczepiony dostaje nagrodę od razu - jest chroniony przed zakażeniem. (...) Żadne szczepienie nie chroni oczywiście w 100 proc. (...) Część osób choruje, ale łagodnie, nie meldują się na cmentarzu, nie meldują się na oddziałach intensywnej terapii - zaznaczył.

 

Od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień, zrealizuje ją Totalizator Sportowy; na ten cel zostanie przeznaczone 140 mln zł. Zapowiedziano, że co dwutysięczna osoba przystępująca do loterii wygra 500 zł. Co tydzień będą dwie nagrody po 50 tys. zł, a także hulajnogi elektryczne i vouchery. Co miesiąc będą dwie nagrody po 100 tys. zł, a także samochody hybrydowe, a w finale będą to dwie nagrody po milion złotych oraz samochody hybrydowe.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie