Niemcy. W ubiegłym roku prawie 200 tys. osób ubiegało się o azyl. Większość to Syryjczycy

Świat
Bwag/Wikipedia Commons
Imigranci w Niemczech, zdj. ilustracyjne.

W zeszłym roku ponad 190 000 osób ubiegało się o azyl w Niemczech. To największa liczba od 2017 roku. Ponownie większość osób poszukujących ochrony pochodziło z Syrii - wynika z danych Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (Bamf), które poznała agencja dpa.

Około 148.000 wniosków dotyczyło cudzoziemców ubiegających się o azyl w Niemczech po raz pierwszy - to z kolei najwyższy poziom od 2018 roku. Około 17,5 procent wniosków wstępnych dotyczyło dzieci poniżej pierwszego roku życia urodzonych w Niemczech.

Rekordowy 2017

Federalne ministerstwo spraw wewnętrznych zwróciło uwagę, że porównanie z danymi dotyczącymi azylu w 2020 r. nie jest zbyt miarodajne ze względu na globalne ograniczenia w podróżowaniu nałożone wtedy w celu opanowania pandemii koronawirusa. W 2020 roku w Niemczech złożono około 122 000 wniosków o azyl. W 2017 r. wnioski złożyło ponad 222,6 tys. osób.

 

ZOBACZ: Niemcy. Przez pomyłkę zaszczepiono 200 osób przeterminowaną szczepionką

 

Najważniejszym krajem pochodzenia osób ubiegających się o azyl w ubiegłym roku była ponownie Syria. Według statystyk Bamf, ponad 70 tys. wniosków dotyczyło osób z tego kraju. Według danych wzrosła liczba Afgańczyków, szukających schronienia w Niemczech. W zeszłym roku o azyl ubiegało się ponad 31 tys. Afgańczyków.

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!