Niemcy. 1800 osób zaszczepiono przeterminowaną szczepionką przeciw COVID-19

Świat
Niemcy. 1800 osób zaszczepiono przeterminowaną szczepionką przeciw COVID-19
PAP/EPA/Alberto Valdes
Przeterminowane szczepionki nie stanowiły zagrożenia

Na początku roku w punkcie szczepień w Górnej Bawarii podano przeterminowane dawki szczepionki firmy Biontech. Poszkodowanych jest około 1800 osób. Zdaniem ekspertów nie ma powodów do obaw - informuje we wtorek portal stacji BR24.

Dawki szczepionki zostały podane w dniach od 4 do 6 stycznia. Termin ważności dawek z partii SDEJ8 upłynął 31 grudnia. Potwierdził to dyrektor zarządzający spółki operacyjnej Tresec Liam Klages.

 

ZOBACZ: Indie. Śledztwo ws. laboratorium oskarżonego o błędne wyniki testów na COVID-19 u pasażerów z Włoch

 

Tresec wyklucza jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu lub późniejsze skutki pomyłki. Zmniejszonej skuteczności szczepionki przy prawidłowym przechowywaniu i obchodzeniu się z nią również nie należy się spodziewać i nie wystąpiła ona w podobnych przypadkach w innych miejscach.

"Błąd ludzki"

Firma nazwała podanie przeterminowanych szczepionek błędem ludzkim i zwolniła dwóch pracowników, którzy nie wykonali prawidłowo instrukcji serwisowej w celu obliczenia daty ważności po wyjęciu z zamrażarki. W przyszłości etykietowanie i przechowywanie będzie ściślej monitorowane i utrzymywany będzie ścisły kontakt z producentem i władzami - informuje BR24.

 

ZOBACZ: Bała się zakażenia kororonawirusem. Chorego syna schowała do bagażnika

 

Osoby zaszczepione przeterminowaną szczepionką mogą bezpłatnie oznaczyć swoje przeciwciała w punkcie szczepień w Ebersbergu i w razie potrzeby zaszczepić się ponownie. Uruchomiono również gorącą linię.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie