Korea Północna twierdzi, że z powodzeniem przetestowała pocisk naddźwiękowy

Świat
PAP/EPA/KCNA
Pocisk rakietowy. Zdj. ilustracyjne

Korea Płn. dokonała w środę próbnego odpalenia "rakiety hipersonicznej", które zakończyło się pomyślnie. Rakieta uderzyła w planowany cel - poinformowała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Próbę, pierwszą tego rodzaju od października ub. roku, zarejestrowały systemy śledzące państw regionu. Spotkała się ona z krytyką ze strony USA, Korei Południowej i Japonii.

 

Reuter przypomina, że pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała – według KCNA - we wrześniu przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Pociski przekraczające prędkość dźwięku

Pociski hipersoniczne, w odróżnieniu od balistycznych, które osiągają przestrzeń kosmiczną aby prawie pionowo uderzyć w cel, lecą stosunkowo nisko nad ziemią osiągając pięciokrotną szybkość dźwięku, czyli ok. 6 200 km/godz.

 

Ostatnia próba "pozwoli przyspieszyć zadanie modernizacji sił strategicznych naszego państwa" - podkreśliła w komunikacie KCNA.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un zapowiedział zbrojenia i wezwał armię do "absolutnej lojalności"

 

Według agencji w ostatniej fazie lotu głowica bojowa oddzieliła się od rakiety i "precyzyjnie uderzyła w cel" odległy o ok. 700 km.

 

Eksperci zauważają że Pjongjang ostatnie próby nuklearne lub z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) dokonał w 2017 r. Od tego czasu skupia się systemach bardziej nadających się do bezpośredniego manewrowania i penetrowania obrony antyrakietowej. 

mad/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!