Obowiązek szczepień. Waldemar Kraska: rozmawiamy o kolejnych grupach

Polska
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

- Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli - powiedział w środę w "Graffiti" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem, należałoby myśleć także o pracownikach administracji.

Wiceszef MZ był pytany w Polsat News o prognozy dotyczące piątej fali. - Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy - powiedział wiceminister.

 

Kraska podał, że piąta fala - niezależnie od scenariuszy dotyczących dobowych nowych zakażeń i zgonów - spodziewana jest albo w drugiej połowie stycznia, albo na koniec stycznia.

Obowiązkowe szczepienia medyków. Kraska wymienia kolejne grupy

Wiceminister ponawiał apele o szczepienie się dawką przypominającą. - Dawka trzecia zdecydowanie chroni nas przed nowym wariantem. To informacja, której powinniśmy się trzymać - osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali - podkreślił.

 

Wiceminister przypomniał, że przesądzona została już sprawa obowiązkowego szczepienia medyków. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano bowiem rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: Niemal 800 zgonów chorych na COVID-19. Waldemar Kraska: to rekord czwartej fali pandemii

 

Dwie kolejne grupy, które powinny być brane pod uwagę, to - jak mówił - nauczyciele i służby mundurowe. - Ale pomyślałbym jeszcze także o administracji bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży - dodał.

 

Pytany, kiedy zapadną decyzję, Kraska wskazał, że rozmowy się toczą m.in. między resortami zdrowia, MSWiA i edukacji. - Myślę, że jakieś decyzje w najbliższym czasie zapadną - stwierdził.

 

WIDEO: Zobacz całą rozmowę Marcina Fijołka z Waldemarem Kraską w "Graffiti"

Kraska: wybór między zdrowiem i życiem a nauką

Pytany o deklaracje szefa MEiN Przemysława Czarnka, który mówi, że nie jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień, również wśród nauczycieli, Kraska stwierdził, że "wybór jest między zdrowiem i życiem a nauką". - Myślę, że jakiś wspólny kompromis wypracujemy - oznajmił.

 

ZOBACZ: "Wzbudza moje wątpliwości". Prezydent o obowiązku szczepień

 

Wiceminister ocenił, że obowiązujące obostrzenia są wystarczające na chwilę obecną, ale warunkiem jest ich respektowanie.

 

Kraska przypomniał, że 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy dającej pracodawcy możliwość weryfikacji paszportów covidowych i testowania pracowników. - Myślę, że to będzie ten moment kiedy razem ustosunkujemy się do wszystkich opinii. Myślę, że po jednej stronie będą zwolennicy tego projektu m.in. pracodawcy (…), a z drugiej przeciwnicy - powiedział. Na pytanie, czy ustawa znajdzie poparcie większości Kraska, odparł: "mam nadzieję, że tak". 

prz/Polsat News/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!