Niemcy. Ujawniono ponad 11 tys. podrobionych certyfikatów szczepień

Świat
Niemcy. Ujawniono ponad 11 tys. podrobionych certyfikatów szczepień
PAP/EPA/FEHIM DEMIR
Za fałszerstwo certyfikatu szczepień grożą dwa lata więzienia

Policja w Niemczech wykryła do tej pory ponad 11 tys. przypadków sfałszowanych paszportów szczepień przeciw COVID-19. Dziennik "Tageszeitung" zebrał dane z Państwowych Urzędów Kryminalnych (LKA) wszystkich krajów związkowych. Wynika z nich, że liczba oszustw w tej dziedzinie zauważalnie wzrosła od listopada.

Saksoński Państwowy Urząd Kryminalny potwierdził natomiast, że "istnieje duża liczba niezgłoszonych przypadków".

Niemcy: tysiące oszustw przy szczepieniach

Z zestawienia "Tageszeitung" wynika, że tylko Urząd Kryminalny Bawarii od początku roku ujawnił w tym kraju związkowym 3070 przypadków oszustw, przy czym na początku września było ich tylko 110. W Nadrenii Północnej-Westfalii naliczono z kolei 2495 przypadków, z czego blisko połowa została wykryta w ciągu ostatniego miesiąca.

 

ZOBACZ: Premier Izraela Naftali Bennett jest na kwarantannie

 

W Berlinie zarejestrowano 1028 przypadków, w Hesji i Badenii-Wirtembergii są to "liczby czterocyfrowe", w Nadrenii-Palatynacie - 727, a w Hamburgu - 720 przypadków. Nawet w słabo zaludnionym Szlezwiku-Holsztynie ujawniono 550 przypadków, z czego dwie trzecie miało miejsce w ciągu ostatnich czterech tygodni.

 

Raport federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zawiera konkluzję, że wkrótce popyt na fałszywe paszporty szczepień "ustabilizuje się" z powodu zaostrzonych środków pandemicznych.

Dwa lata więzienia za fałszerstwo

"Paszporty są łatwe do podrobienia, ponieważ nie zawierają zabezpieczeń. Dodatkowo dopiero od około tygodnia apteki są w stanie za pomocą serwera sprawdzić, czy numer partii podany w świadectwie szczepienia jest zgodny z rzeczywiście wydanymi i wykonanymi szczepionkami" - dodaje "Tageszeitung".

 

Policja może sprawdzać autentyczność numerów partii dzięki wewnętrznej platformie Extrapol. "Siły policyjne są specjalnie szkolone w wykrywaniu fałszerstw tego typu" - wyjaśnia bawarski Urząd Kryminalny.

 

ZOBACZ: Niemcy. Policjant używał fałszywego potwierdzenia szczepień przeciwko COVID-19

 

Od końca listopada za posługiwanie się fałszywym świadectwem szczepień grozi w Niemczech kara grzywny lub do dwóch lat więzienia. Za handel podrobionymi dokumentami grozi z kolei do pięciu lat więzienia.

 

Jak podkreśla Berliński Urząd Kryminalny, sfałszowane certyfikaty szczepień były oferowane do sprzedaży nie tylko w komunikatorze Telegram, ale także w ogłoszeniach na Whatsapp lub eBay i kosztowały od 50 do 350 euro. "Certyfikaty cyfrowe są droższe, niż tradycyjne książeczki szczepień" - ustalił niemiecki dziennik.

mad/hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie