Zmarł Wilbur Smith. Autor bestsellerów miał 88 lat

Świat
Ron Hogan/wikimedia
Smith urodził się w Rodezji Północnej, obecnej Zambii w 1933 r.

W wieku 88 lat zmarł w RPA, autor popularnych książek przygodowych i historycznych Wilbur Smith - poinformowała w sobotę jego rodzina. Był autorem książek, często inspirowanych własnymi przeżyciami,

Do jego najważniejszych dzieł należą: "Gdy poluje lew" (When the Lion Feeds), "Odgłos gromu" (The Sound of THunder), "Płonący brzeg" (The Burning Shore) i "Płomienie gniewu" (Rage).

 

ZOBACZ: Poznań. Zmarł Andrzej Górny; pisarz, krytyk teatralny, kombatant Czerwca '56

 

Książki Smitha osiągały w RPA rekordowe nakłady. Były też bardzo popularne w krajach anglosaskich.

 

Smith urodził się w Rodezji Północnej, obecnej Zambii w 1933 r. Młodość spędził w Rodezji Południowej (dziś Zimbabwe), gdzie pracował m. in. jako policjant. Potem wyemigrował do Republiki Południowej Afryki, gdzie spędził największą część życia.

Kariera pisarza

Po studiach na Rhodes University, w Grahamstown, w RPA, został dziennikarzem. Później, za namową ojca, podjął pracę księgowego. Swoją pierwszą powieść "Gdy poluje lew", inspirowaną własnym przeżyciem ataku tego drapieżnika, opublikował w 1964 r. Po jej sukcesie zdecydował poświecić się całkowicie pisarstwu.

 

ZOBACZ: USA. Zmarł James Michael Tyler. Gunther z serialu "Przyjaciele" miał 59 lat

 

Spędzona w Afryce młodość stanowiła inspirację wielu innych jego powieści. Najwięcej jego dzieł to sagi rodu Courtney'ów i Ballantyne'ów obejmująca trzy stulecia - od Afryki kolonialnej do czasów współczesnych.

 

Pisanie tych dzieł autor poprzedził starannymi studiami historycznymi.

rsr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!