Poznań. Zmarł Andrzej Górny; pisarz, krytyk teatralny, kombatant Czerwca '56

Polska
Poznań. Zmarł Andrzej Górny; pisarz, krytyk teatralny, kombatant Czerwca '56
Facebook/donGURALesko

W wieku 88 lat zmarł Andrzej Górny; pisarz, krytyk teatralny, kombatant Poznańskiego Czerwca ’56. O śmierci ojca poinformował w niedzielę raper donGURALesko.

Andrzej Górny urodził się 7 listopada 1933 roku w Poznaniu. Był synem powstańca wielkopolskiego.

 

Górny był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca ’56; został ranny w wyniku postrzału. Po latach współtworzył scenariusz filmu Filipa Bajona o tamtych historycznych wydarzeniach.

 

Informację o śmierci Andrzeja Górnego opublikowało w niedzielę także Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Jak podano, "wczoraj, 6 listopada, odszedł Andrzej Górny. Został postrzelony podczas udziału w Poznańskim Czerwcu 1956.

Górny wydał książkę o swoich doświadczeniach

Swoje doświadczenia z tamtego czasu opisał w wydanej w 1991 roku powieści »Krew«. Należał do Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ’56 »NIEPOKONANI«".

 

 

Jako pisarz Górny zadebiutował w 1962 roku w czasopiśmie "Twórczość". Był autorem opowiadań pod tytułem "Ślub", "Gwiazdo, przyszłaś", "W podróży", "Krew", a także reportaży publikowanych na łamach czasopism "Nurt" i "Współczesność". W latach 1968-1978 był kierownikiem literackim w Teatrze Lalki i Aktora "Marcinek". Należał do członków Polskiej Akademii Filmowej.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie