USA. Trzy dożywocia dla 80-latka z chrześcijańskiego radia wyłudzającego pieniądze od seniorów

Świat
Pixabay/AndyLeungHK
Gospodarz teksańskiego programu radiowego, "Money Doctor" został skazany na trzy wyroki dożywocia za wyłudzenie od chrześcijańskich inwestorów ponad 30 mln dolarów

Gospodarz teksańskiego programu radiowego, "Money Doctor", został skazany na trzy wyroki dożywocia za wyłudzenie od chrześcijańskich inwestorów ponad 30 mln dolarów - poinformowały we wtorek media. 80-latek wykorzystał w tym celu piramidę finansową tzw. system Ponziego.

Gospodarz programu radia w Teksasie z 3 wyroki dożywocia za oszukiwanie chrześcijańskich słuchaczy.

 

Gospodarz teksańskiego programu radiowego, "Money Doctor" został skazany na trzy wyroki dożywocia za wyłudzenie od chrześcijańskich inwestorów ponad 30 mln dolarów - poinformowały we wtorek media. Wykorzystał w tym celu piramidę finansową tzw. system Ponziego.

 

ZOBACZ: Lubelskie. Bibliotekarka wyłudziła ponad 300 tys. zł. Jest wyrok

 

Wyrok w sprawie 80-letniego Williama Neila Doc. Gallaghera zapadł w poniedziałek. Kilkanaście z ponad 60 starszych ofiar oszustwa zeznało podczas rozprawy sądowej, że straciło od 50 tys. do 600 tys. dolarów zainwestowanych w Gallagher Financial Group. Niektórzy mówili, że musieli sprzedać swoje domy, pożyczyć pieniądze od dzieci lub podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, by uzupełnić swoje emerytury z Social Security.

"Bezlitośnie okradał klientów, którzy ufali mu"

"Doc Gallagher jest jednym z najgorszych przestępców, jakich widziałam. (…) Bezlitośnie okradał swoich klientów, którzy ufali mu przez prawie dekadę. Wyłudził 32 mln dolarów od swoich klientów i wykorzystał wiele starszych osób" – zaznaczył cytowana przez AP Lori Varnell, szefowa zespołu ds. oszustw finansowych dla osób starszych w prokuraturze okręgowej hrabstwa Tarrant.

 

Jak dodała, poznawał swoje ofiary m.n. w kościołach żerując na tych, którzy wierzyli, że jest dobrym chrześcijaninem.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie. Mieli wyłudzić pieniądze od 380 tys. osób. Policja zatrzymała 24 i 25-latka

 

Był za kratkami od aresztowania w marcu 2019 roku na podstawie wcześniejszych podobnych zarzutów w hrabstwie Dallas. W 2020 roku przyznał się do winy i został skazany na 25 lat więzienia.

 

Gallagher promował swój biznes w Salem Media, właściciela stacji radiowych, w których miał swój program. Przedstawiał się jako doświadczony inwestor z doktoratem filozofii z prestiżowego Brown University.

"Do zobaczenia w kościele"

Reklamował Gallagher Financial Group w chrześcijańskim radiu z zachętą "Do zobaczenia w kościele w niedzielę". Opisywał też swój biznes inwestycyjny w książkach jak "Jezus Chrystus, Money Master".

 

Piramida finansowa, to struktura, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych. Nazwa piramidy zwanej "schematem Ponziego" pochodzi od jej twórcy Charlesa Ponziego.

 

Gallagher obiecywał zgodnie z aktami sądowymi swoim klientom od 5 do 8 procent zwrotu z inwestycji. Zdecydowana ich większość to ludzie w od 60 do 90 lat, z klasy średniej. Nie szukali ogromnych zysków, lecz stabilnego funduszu emerytalnego" – zauważa "New York Times".

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!