USA. Gubernator Florydy pozywa Joe Bidena. Chodzi o obowiązkowe szczepienia

Świat
PAP/EPA/Francesco Ammendola - Qurinal Press Office HANDOUT
Joe Biden

Gubernator Florydy Ron DeSantis wniósł oskarżenie przeciw administracji prezydenta USA Joe Bidena w związku z zarządzeniem o obowiązku szczepienia kontrahentów federalnych przeciw COVID-19 - podaje w piątek NBC News. Według gubernatora "rząd federalny nadużywa władzy".

 

"Rząd federalny nadużywa władzy i istotne jest dla nas, aby zająć w tej sprawie stanowisko. Sądzimy bowiem na Florydzie, że jest to kwestia wyboru zależnego od okoliczności" - argumentował w czwartek republikański gubernator.

Nakaz ma wejść w życie 8 grudnia

Złożony w sądzie federalnym w Tampie pozew stwierdza, że administracja nie ma podstaw prawnych do narzucania wymogu o tak rozległym oddziaływaniu. Stan zabiega o natychmiastowe wstrzymanie nakazu, który ma wejść w życie 8 grudnia.

 

ZOBACZ: Joe Biden przedstawił program reform. "Zmieni życie milionów ludzi"

 

"DeSantis, zagorzały sojusznik (byłego prezydenta Donalda) Trumpa, który jest uważany za prawdopodobnego pretendenta do Białego Domu w 2024 roku, sprzeciwił się restrykcjom związanym z COVID-19 na poziomie stanowym, lokalnym i federalnym. Zakazał wprowadzania wymogu noszenia maseczek i zabronił firmom wymagać od pracowników przedstawiania dowodu na szczepienie" – podkreśla NBC News.

Obowiązek szczepień dla pracowników federalnych

Biden ogłosił we wrześniu obowiązek szczepień dla pracowników federalnych i podwykonawców pracujących dla rządu. Kilku republikańskich gubernatorów zagroziło pozwaniem administracji Bidena w związku z zapowiedzianym wymogiem szczepień przeciwko COVID-19 w sektorze prywatnym w firmach liczących co najmniej 100 pracowników. Inni podjęli kroki w celu przeciwdziałania w ogóle polityce administracji mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania koronawirusa.

 

Na początku października gubernator Teksasu Greg Abbott wydał rozporządzenie wykonawcze zabraniające wszelkim podmiotom, w tym prywatnym firmom, wymogu szczepień od pracowników lub klientów.

 

ZOBACZ: USA. Spada poparcie dla Joe Bidena. Wśród demokratów prezydent wciąż cieszy się dużym poparciem

 

"Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna, skuteczna i stanowi naszą najlepszą obronę przed wirusem, ale jej stosowanie powinno pozostać dobrowolne, a nie być wymuszane" - oznajmił Abbott.

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!