Według WHO pandemia COVID-19 przedłuży się o rok

Świat
Według WHO pandemia COVID-19 przedłuży się o rok
PAP/EPA/Edwin Bercian
Dostawa szczepionek do Gwatemali za pomocą organizacji Covax

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że pandemia COVID-19 będzie trwać o rok dłużej niż mogłaby, gdyby biedniejsze państwa świata otrzymały niezbędną ilość szczepionek.

- Kryzys pandemiczny może z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok – uważa dr Bruce Aylward, doradca dyrektora generalnego WHO, cytowany w czwartek przez portal BBC.

 

Afryka otrzymała jedynie 2,6 proc. wszystkich podanych dotąd szczepionek na COVID-19. Zdecydowana większość dawek preparatów chroniących przed koronawirusem została wykorzystana w krajach o wysokim i średnim dochodzie.

Apel WHO

Dr Aylward zaapelował do zamożnych państw o "zrobienie bilansu swoich zobowiązań podjętych na takich spotkaniach w zakresie darowizn szczepionek, jak szczyt G7".

 

ZOBACZ: Szef WHO: bogate kraje powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki

 

Organizacje charytatywne Oxfam i UNAIDS skrytykowały władze Kanady i Wielkiej Brytanii za zabezpieczenie za pośrednictwem globalnego programu dystrybucji szczepionek Covax, wspieranego przez ONZ, dostaw szczepionek na potrzeby własnych społeczeństw. Dane pokazują, że Kanada otrzymała tą drogą prawie milion dawek preparatu AstraZeneca, a Wielka Brytania niemal 540 tys. dawek szczepionki Pfizera.

"Działania moralnie nie do obrony"

- Płacąc za mechanizm Covax, oba państwa były technicznie uprawnione do otrzymania szczepionek taką ścieżką - zaznaczył doradca ds. zdrowia w Oxfam, Rohit Malpani. Dodał zarazem, że "takie działanie jest nadal moralnie nie do obrony" w obliczu podpisywanych przez Wielką Brytanię i Kanadę umów dwustronnych na zakup szczepionek na potrzeby ludności tych krajów.

 

ZOBACZ: Portugalia. Znika większość obostrzeń. Pandemia "jest pod kontrolą"

 

- Gdy stało się jasne, że dostawy szczepionek w ramach dwustronnych porozumień będą wystarczające dla społeczeństwa kanadyjskiego, przekierowaliśmy dawki zakupione w ramach Covax z powrotem do programu, by mogły je nabyć rządy państw rozwijających się – wyjaśniła minister rozwoju międzynarodowego Kanady, Karina Gould.

 

Program Covax miał zapewnić dostawy dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku, ale jak dotąd w jego ramach przekazano 371 mln dawek – przypomina BBC.

wys/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie