Koronawirus w Rosji. W Moskwie i pięciu regionach rozpoczął się lockdown

Polska
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Dezynfekcja na stacji metra w Moskwie.

W Moskwie, która jest głównym ogniskiem zakażeń koronawirusem w Rosji, rozpoczęły się w czwartek dni wolne od pracy; wiele placówek i instytucji wstrzymuje pracę. Stan ten, nazywany przez media lockdownem, wprowadza jeszcze pięć innych regionów kraju.

Lockdown wprowadził przylegający do stolicy ważny obwód moskiewski, sąsiadujący z Polską obwód kaliningradzki, obwód smoleński graniczący z Białorusią, obwód rostowski na południu Rosji i Chakasja w azjatyckiej części kraju. W pozostałej części Rosji dni wolne od pracy rozpoczną się 30 października. Wszędzie mają trwać do 7 listopada.

Ponad tydzień lockdownu

W Moskwie nie będą przez ten czas działać placówki handlowe z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych i sprzedających artykuły pierwszej potrzeby. Zamknięte zostają salony fryzjerskie, kluby fitness i baseny, kawiarnie i restauracje oraz kina. Do teatrów i muzeów wstęp dozwolony jest tylko na podstawie specjalnego kodu elektronicznego potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa bądź szczepienie.

 

ZOBACZ: Rosja. Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w ciągu doby

 

Nie działa wiele placówek usługowych, poczynając od pralni, aż do serwisów samochodowych.

 

Spośród przedsiębiorstw pracują tylko te, które zapewniają funkcjonowanie infrastruktury miejskiej, a także kluczowe zakłady przemysłowe. Działają placówki medyczne, w tym prywatne, a także sądy.

 

W moskiewskich szkołach rozpoczęły się ferie. W przedszkolach uruchomiono opiekę dyżurną dla dzieci, których rodzice nie mają ich z kim zostawić w domu. Na uczelniach wyższych studenci przechodzą na naukę zdalną.

Ograniczenia w Moskwie i innych regionach

Stan ten, choć nazywany jest niekiedy lockdownem, różni się od lockdownu, który Moskwa przeżyła wiosną 2020 roku. Wówczas mieszkańcy mogli wychodzić z domu tylko do najbliższego sklepu i apteki. Przed wyjazdem na miasto własnym samochodem należało zgłosić trasę i uzyskać przepustkę.

 

ZOBACZ: Rosja. Miliardowy wzrost dochodów państwa. Dzięki wysokim cenom ropy i gazu

 

Tymczasem poza Moskwą w niektórych innych regionach Rosji dni wolne od pracy rozpoczęły się jeszcze przed czwartkiem.

 

Najpierw, od 25 października wprowadziło je sześć regionów: obwód woroneski, niżnienowogrodzki, kurski, nowogrodzki, samarski i Kraj Permski. Następnie dni niepracujące rozpoczęły się w Osetii Północnej na Kaukazie i w obwodzie saratowskim.

 

zma/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!