Rosja. Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w ciągu doby

Świat
Rosja. Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w ciągu doby
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Od czwartku Moskwa wprowadza najsilniejsze restrykcje od czerwca 2020 roku - faktycznie w tym czasie będzie wprowadzony lockdown

W Rosji zanotowano w poniedziałek rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 37 930. To najwyższa liczba wykrytych w ciągu doby przypadków od rozpoczęcia pandemii Covid-19. Zmarło 1 069 osób, o 6 mniej od sobotniego rekordu, gdy zmarło 1 075 osób.

W obliczu pogarszających się wskaźników zakażeń i powolnego przyjmowania przez mieszkańców Rosji rodzimej szczepionki Sputnik V, władze wprowadzają w tym tygodniu bardziej rygorystyczne środki, aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii.

 

W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin ogłosił, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną okres od 30 października do 7 listopada to "dni niepracujące", za które będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Lockdown w Moskwie

Od czwartku Moskwa wprowadza najsilniejsze restrykcje od czerwca 2020 roku - faktycznie w tym czasie będzie wprowadzony lockdown.

 

Nie będą pracować placówki handlowe, oprócz sklepów spożywczych i aptek. Kawiarnie i restauracje będą obsługiwać tylko na wynos. W szkołach ogłoszono ferie, a studenci będą uczyć się zdalnie. W obwodzie moskiewskim nie będą też działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness i kina.

 

ZOBACZ: Rosja. Wybuch zniszczył część 4-piętrowego budynku w Nabierieżnych Czełnach

 

W Moskwie od 8 listopada uczestnicy imprez masowych będą musieli przedstawić test na Covid-19 lub dowód szczepienia.

W Rosji koronawirusem zakaziło się łącznie 8,2 mln osób; 231 669 zmarło. Jest to najwyższa liczba zgonów w Europie i piąta na świecie po USA, Brazylii, Indiach i Meksyku. Zaszczepionych w pełni jest ok. 45 mln Rosjan - niecała jedna trzecia prawie 146-mln populacji.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie