Hiszpania. Wulkan Cumbre Vieja nasilił wydzielanie lawy. Na oceanie powstał półwysep magmy

Świat
PAP/EPA/IGNspain HANDOUT

Wulkan Cumbre Vieja nasilił podczas ostatniej doby wydzielanie lawy wskutek pojawienia się jej nowego źródła. Kierująca się w stronę Atlantyku wulkaniczna magma w piątek zajmuje już łącznie około 17 hektarów, na których wcześniej był ocean.

Szacuje się, że tylko pomiędzy czwartkowym popołudniem a piątkowym porankiem obszar zajęty przez wulkaniczną magmę w wodach oceanicznych powiększył się o około 10 hektarów.

 

PAP/EPA/MIGUEL CALERO
Rzeka lawy z Cumbre Vieja

 

Według władz wyspy La Palma wydostająca się z wulkanu lawa wypływa z większą intensywnością niż z dotychczasowych otworów w Cumbre Vieja. W dalszym ciągu kieruje się w stronę Atlantyku.

 

Reuters
Rzeka lawy po dotarciu do wody

Ostrzeżenie przed dwutlenkiem siarki

Obrona cywilna wydała w piątek rano alert do mieszkańców południowo-zachodniej części La Palmy, przestrzegając przed nasileniem się obecności szkodliwego dla zdrowia dwutlenku siarki w powietrzu wskutek kontaktu lawy z wodą oceaniczną.

 

 

Z informacji Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii wynika, że wraz z przedostaniem się lawy do wód Atlantyku temperatura oceanu u brzegów La Palmy podniosła się w ostatnich godzinach o 3 stopnie Celsjusza.

 

Reuters
Magma na wyspie

 

ZOBACZ: Dron przeleciał nad wulkanem na Wyspach Kanaryjskich. Zobacz spektakularne ujęcia

 

Władze kanaryjskiej wyspy kontynuują szacowanie strat spowodowanych przez wulkan. W wyniku erupcji zniszczonych zostało już ponad 1000 budynków. Wskazują też na liczne szkody, jakie ponieśli przedsiębiorcy, głównie plantatorzy bananów.

 

Reuters
Rzeka lawy po dotarciu do wody

W piątek rano rząd Wysp Kanaryjskich ogłosił, że wprowadzi program redukcji podatków dla rezydentów La Palmy i podmiotów, które ucierpiały w rezultacie erupcji Cumbre Vieja. Będzie on obowiązywał do 2026 r.

an/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!