Rozmowy protestujących medyków z rządem. Potwierdzony termin spotkania we wtorek

Polska
PAP/Piotr Nowak
Zaplanowana na 14 września runda rozmów Adama Niedzielskiego i Piotra Brombera z medykami nie doszła do skutku

We wtorek o godzinie 14 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbędzie się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. MZ potwierdziło, że w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele kierownictwa resortu.

"@protestmedykow przyjął zaproszenie #MZ i potwierdził jutrzejsze spotkanie o godzinie 14.00 w CPS Dialog w Warszawie. Dziękujemy za powrót do rozmów i chęć wygaszenia negatywnych emocji" - czytamy na Twitterze MZ.

 

 

Zaproszenie na spotkanie wystosował również Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. - Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna z ministrem Piotrem Bromberem - zaprosiliśmy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia na wtorek, na godz. 14 do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. Dzisiaj dodatkowo wysłaliśmy stosowne pismo - powiedział rzecznik protestujących Gilbert Kolbe. 

 

Jak dodał, na spotkanie zaproszono ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra zdrowia Piotra Brombera. - Oczywiście zapraszamy także premiera Morawieckiego - powiedział Kolbe.

 

 

O spotkanie z protestującymi medykami zaapelował w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Nawet dzisiaj o 14 będziemy gotowi, żeby porozmawiać z komitetem protestacyjnym Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Proszę tym razem o nieodtrącanie wyciągniętej ręki - mówił Niedzielski.

Minister zdrowia: namawiam do rozmów kuluarowych

Minister zdrowia nawiązał do sobotniego zdarzenia na terenie "białego miasteczka" przy al. Ujazdowskich. Przed południem podczas konferencji prasowej komitetu protestacyjno-strajkowego w Warszawie starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia, w wyniku którego zmarł.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Niedzielski "złożył kondolencje i najserdeczniejsze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego mężczyzny".

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: w kolejnych tygodniach prognozujemy dynamiczne wzrosty zakażeń

 

- Myślę, że ta sytuacja powinna wywołać refleksję, że generowanie emocji społecznych czy powodowanie sytuacji, w której emocje społeczne narastają, jest po prostu niebezpieczne. Dlatego konieczne jest, aby problemów nie załatwiać w taki sposób, w jaki próbuje się załatwiać, tylko jednak, jak od dawna namawiamy, prowadzić rozmowy przy stole, rozmawiać kuluarowo i starać się rozwiązywać te problemy bez eskalowania, bez zwiększania napięcia społecznego - powiedział minister zdrowia.

Białe miasteczko i cichyb dyżur

W niedzielę protestujący medycy poinformowali też o zmianie formuły działalności "białego miasteczka" na "cichy dyżur". Jak powiedział Gilbert Kolbe, rzecznik protestujących, zmiana formuły nie oznacza likwidacji "białego miasteczka". - "Cichy Dyżur" będzie polegać na tym, że wstrzymujemy wszelkie akcje profilaktyczne oraz nie będziemy już edukować pacjentów w formie prelekcji o systemie ochrony zdrowia. Natomiast uczestnicy protestu będą w "białym miasteczku" nieustanie przebywać i będą w nim nocować – powiedział Gilbert Kolbe.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski będzie w poniedziałek 20 września gościem programu "Gość Wydarzeń".

pdb/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!