Włochy. Premier Mario Draghi chce rozszerzyć obowiązek szczepień przeciw koronawirusowi

Świat
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI / POOL
Szef włoskiego rządu Mario Draghi

Premier Włoch Mario Draghi poparł pomysł, aby rozszerzyć obowiązek szczepień przeciwko Covid-19. Ujawnił to, odpowiadając krótkim "tak" na pytanie dziennikarza. Potwierdził jednocześnie, że jest za podawaniem trzeciej dawki preparatów.

Rząd gotów jest "zagrać kartą obowiązku szczepień, obecnie dotyczącego tylko personelu medycznego, by wyprowadzić kraj z kryzysu" - stwierdza dziennik "Corriere della Sera". Wyraża przypuszczenie, że intencją "zdeterminowanego" premiera jest rozszerzenie wymogu tzw. Green Pass na inne kategorie osób.

 

ZOBACZ: Włochy. Klienci banku odkryli, że mają ogromne debety. Sumy sięgały 300 mld euro

 

Kierunek działań po zakończeniu wakacji, zauważa gazeta, został wyraźnie wskazany i to w momencie, gdy Włochy zmierzają do osiągnięcia celu 80 procent zaszczepionej ludności do końca września. Obecnie ten wskaźnik wynosi około 71 procent.

Szerszy obowiązek szczepień wywoła kryzys rządowy?

Taka deklaracja jednak - ocenia "Il Fatto Quotidiano" - może wywołać pęknięcie w rządzie, już podzielonym w kwestii sposobu stosowania przepustki Green Pass. Przypomina, że w żadnym kraju Unii Europejskiej nie wprowadzono obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla wszystkich.

 

Zdecydowanie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu prawicowa Liga, która dwa dni wcześniej głosowała w komisji spraw społecznych Izby Deputowanych nad poprawkami dotyczącymi dekretu w sprawie przepustki sanitarnej inaczej niż inni koalicjanci.

 

ZOBACZ: Włochy. "Kryjówka antyszczepionkowców" w klasztorze. Lekarz zawiadamia diecezję

 

"La Stampa" zauważa, że to do ugrupowania Matteo Salviniego skierowane były słowa premiera Draghiego, który powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że "przydałoby się więcej dyscypliny".

wka/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!