Waldemar Kraska: czwarta fala wzmaga się. Wzrosty zakażeń o ponad 55 procent

Polska
Waldemar Kraska: czwarta fala wzmaga się. Wzrosty zakażeń o ponad 55 procent
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska alarmuje o przyspieszającym trendzie wzrostowym zakażeń. "Jeśli porównamy tydzień do tygodnia, to wzrost zakażeń będzie ponad 55-procentowy. Wcześniej to było ok. 17 proc."

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Polsat News stwierdził, że czwarta fala przybiera na sile i najbliższe tygodnie będą kluczowe. 

- Fala wzrostowa utrzymuje się, trend wzrostowy jest bardzo widocznie utrwalony. Jak porównamy tydzień do tygodnia, to dzisiaj będziemy mieli wzrost zakażeń o ponad 55-proc. Jest to żółte światło dla tych, którzy wahają się, czy się zaszczepić – powiedział Waldemar Kraska.

 

ZOBACZ: Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: Przewiduję, że dzieci wrócą do szkoły na cały rok

 

Wiceminister poinformował, że "wcześniej ten wzrost wynosił 17-20 proc. - porównując tydzień do tygodnia".

 

- Warto się zaszczepić, dzięki temu możemy zminimalizować efekt czwartej fali – przekonywał Kraska.

Szczepienie rodziców z dziećmi

Wiceminister podkreślił, że okres wakacyjny nie sprzyjał byśmy chcieli się szczepić. Wyraził nadzieję na "drugi oddech po powrocie z wakacji i urlopów".

 

- Jest możliwość szczepienia dzieci w szkołach. Zachęcam do tego, by rodzice szczepili się razem z dziećmi – apelował Waldemar Kraska. Jak dodał, od tego, ile jeszcze zaszczepi się osób zależeć będzie wzrost zachorowań.

 

WIDEO: Waldemar Kraska informuje o nasilającej się czwartej fali

 

 

Na pytanie, ile zachorowań możemy odnotować w szczycie fali, wicemister odpowiedział: - Ciężko prognozować, ile będzie zachorowań, gdyż wciąż nie wiemy, ile osób się zaszczepi. Kluczowe będą najbliższe tygodnie.

Trzecia dawka

- Osoby uprawnione do trzeciej dawki dostały już e-skierowania i mogą ją przyjąć. Mowa oczywiście o osobach po przeszczepach, dializowanych, które mają obniżoną odporność - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Ministerstwo podało szczegóły

 

- Jeśli osoba, która jest w grupie kwalifikującej się do otrzymania trzeciej dawki, a nie ma e-skierowania, można udać się do swojego  lekarza, który wystawi takie skierowanie – dodał wiceminister.

wys / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie