W Żywcu spadł "deszcz"... siana i słomy [WIDEO]

Polska
Pixabay/Youtube
W Żywcu spadł "deszcz" słomy i siana

Mieszkańcy Żywca (woj. śląskie) mieli okazję obserwować nietypowe zjawisko. Na miasto spadł "deszcz"... słomy i siana. Spowodowany był trąbą pyłową. Wir podrywał na duże wysokości wiązki słomy i siana. Zanim opadły, minęło kilka minut. Nagranie "deszczu" opublikował jeden z mieszkańców Żywca.

Do nietypowego zjawiska, które opisuje portal TwojaPogoda.pl, doszło w niedzielę w Moszczanicy, jednej z dzielnic Żywca. Tego dnia temperatura sięgała ok. 25 stopni, nie padało, a najbliższa burza była w odległości ok. 200 km. 

"Dziwne obiekty" na niebie

Na niebie pojawiły się jednak "dziwne obiekty", które spadały w kierunku ziemi. - Wysoko z nad chmur bardzo wolno spadały dziesiątki dziwnych obiektów, które przy prawie bezwietrznej pogodzie nadlatywały z dużej wysokości, z kierunku północnego, z Pasma Magurki - relacjonował TwojejPogodzie.pl pan Stanisław, który nagrał zjawisko.

 

ZOBACZ: Trąby wodne nad Bałtykiem [WIDEO]

 

Kiedy "dziwne obiekty" opadły na ziemię, okazało się, że to wiązki słomy i siana.  - Zastanawiające jest jak te wiązki słomy dostały się na tak dużą wysokość i skąd przyleciały - zastanawiał się pan Stanisław.

 

W sieci umieścił nagranie "deszczu".

 

 

Wir pyłowy

Jak się okazuje, sprawcą "deszczu" jest trąba pyłowa, która pojawia się podczas bezwietrznej, pogodnej i ciepłej aury. Wir, który pojawił się zapewne na polach w okolicy miasta, porwał na dużą wysokość wiązki, a słoma i siano opadły na ziemię po kilku minutach.

 

ZOBACZ: Deszczowo, wietrznie i zimno. Pogoda na wtorek

 

Trąba pyłowa powstaje w "pogodny dzień przy dużym pionowym zróżnicowaniu temperatury, gdy grunt intensywnie ogrzewa się od promieni słonecznych. Ma wówczas miejsce lokalna silna konwekcja, w wyniku której rodzi się niewielki ośrodek niżowy, który unosi pył i piasek, w ten sposób stając się widocznym." - wyjaśnia portal.

 

Zjawisko obserwowano m.in. w USA.

 

 

pgo/msl/TwojaPogoda.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!