Michałek, Gut-Mostowy, Murdzek i Piechowiak odchodzą z rządu. Byli wiceministrami

Polska
Polsat News
Od lewej: Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek (odchodzący wiceministrowie) oraz zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek

Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy odchodzą z resortu rozwoju, pracy i technologii, gdzie od 2020 roku byli wiceministrami. Taki krok zapowiedział również Grzegorz Piechowiak - również wiceszef MRPiT. Dymisję złoży też Wojciech Murdzek, wiceminister Nauki. To kolejne osoby z Porozumienia, formacji Jarosława Gowina, które po usunięciu wicepremiera z Rady Ministrów rezygnują z pracy w rządzie.

Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy wystąpili w środę na wspólnej konferencji w Sejmie. Oboje poinformowali o swoich dymisjach z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w którym byli wiceministrami.

 

ZOBACZ: Porozumienie Jarosława Gowina opuściło koalicję. Müller: w Sejmie są osoby, które chcą wspierać rząd

 

- Nie zgadzam się z zarzutami podanymi przez rzecznika rządu wobec Jarosława Gowina oraz z tym, co przez posłów i działaczy PiS jest przekazywane opinii publicznej. Jako resort rozwoju mocno pracowaliśmy dla dobra Polski. W związku z tym, że nasze drogi się rozeszły, składam dymisję - przekazała w środę Iwona Michałek.

Dymisja Michałek i Guta-Mostowego. "Podstawowy element lojalności"

Również Andrzej Gut-Mostowy uznał, że jego rezygnacja jest "naturalną konsekwencją odwołania Gowina z funkcji wicepremiera i ministra".

 

- Zostałem ponad 1,5 roku temu desygnowany przez premiera jako minister zajmujący się turystyką. Uważam za podstawowy element lojalności w polityce, aby podać się do dymisji - uznał.

 

Jak dodał Gut-Mostowy, "nie zgadza się z krytycznymi głosami dotyczącymi pracy w resorcie rozwoju". - W dziale turystyki, w chwilach dramatycznych dla branży, zrobiliśmy wiele, aby mogła przetrwać - zapewnił.

Politycy Porozumienia odchodzą z rządu. Wicerzecznik: będą kolejni

Obecny na konferencji wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował, iż w środę "można spodziewać się kolejnych spotkań" z politykami Porozumienia, którzy ogłoszą odejście z rządu Mateusza Morawieckiego.

 

Iwona Michałek została powołana na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii 12 października 2020 roku. Wcześniej, od 7 stycznia 2020 r. do 8 października 2020 r., pełniła funkcję pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej, w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2019-2020 jako sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej była również pełnomocnikiem rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły.

 

Andrzej Gut-Mostowy został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego 9 listopada 2020 na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki. Pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie rozwoju od 3 stycznia 2020 r. Współtworzył program Polski Bon Turystyczny i wiele rozwiązań zawartych m.in. w tarczy antykryzysowej i tarczy turystycznej.

Następne dymisje: Wojciech Murdzek i Grzegorz Piechowiak

Chwilę po spotkaniu Strzeżka, Michałek i Guta-Mostowego z mediami, swoją dymisję ogłosił Wojciech Murdzek. Na razie nie udzielił jednak szerszego komentarza w tej sprawie.

 

Natomiast wiceminister Grzegorz Piechowiak - odchodzący z resortu rozwoju z powodu "konsekwencji ostatnich wydarzeń" - poinformował, że "trudno mu jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której został wybrany do Sejmu". 

"Brawo panie ministrze!" - zareagowała na ten wpis Olga Semeniuk, również wiceszefowa MPRiT, lecz z ramienia PiS.

Grzegorz Piechowiak 9 stycznia 2020 r. został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz na pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych.

 

W latach 1992–1997 Piechowiak pracował m.in. jako wicekonsul w ambasadzie polskiej w Rzymie. W latach 2002-2006 był radnym Rady Powiatu Pilskiego z ramienia Porozumienia Samorządowego, a następnie pełnił funkcję Dyrektora Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Pile (2007-2008). Przez kilka lat prowadził również własną działalność gospodarczą.

Ociepa ogłosił dymisję. Polsat News nieoficjalnie: zostanie ministrem

Również w środę o godz. 9:00 odejście z rządu ogłosił Marcin Ociepa. Był wiceministrem obrony narodowej. - To gest solidarności z Jarosławem Gowinem (...). Czynię tak dlatego, że zostałem powołany na tę funkcję w wyniku umowy koalicyjnej. Jestem wdzięczny ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za możliwość służby Rzeczpospolitej i pracy w rządzie - wyjaśniał.

 

ZOBACZ: Marcin Ociepa złożył dymisję. Polityk Porozumienia był wiceministrem obrony narodowej

 

Jak dodał, "odczuwa osobistą porażkę polityczną". - Nie ma to związku z moją funkcją, tylko rolą, którą odgrywałem na przestrzeni ostatniego roku. Na różnych etapach perturbacji koalicyjnych odgrywałem rolę mediatora. Nie chciałem swoimi wypowiedziami jej uchybić - mówił.

 

Polsat News dowiedział się jednak nieoficjalnie, że Ociepa zastąpi Gowina w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Tego samego dnia zarząd formacji Jarosława Gowina zdecydował o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy, a tym samym klubu parlamentarnego PiS. Strzeżek zapowiedział, że ugrupowanie utworzy własne koło. 

 

W liczącym 232 posłów klubie PiS zasiadało dotąd 11 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina są to: Marcin Ociepa, Iwona Michałek, Antoni Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek.

wka/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!