Prezydent pogratulował Janowi-Krzysztofowi Dudzie. Polak wygrał szachowy Puchar Świata

Polska
jkduda.pl
Jan Krzysztof Duda jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w Pucharze Świata w szachach

Polacy triumfują nie tylko w Tokio, Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w szachach i jest pierwszym w historii Polakiem, który wygrał ten turniej! Gratulujemy i dziękujemy! - napisał w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

 

"Polacy triumfują nie tylko w Tokio. Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w szachach i jest pierwszym w historii Polakiem, który wygrał ten turniej! Brawo! Brawo! Brawo! Gratulujemy i dziękujemy!" - napisał na Twitterze prezydent.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował w czwartek Janowi-Krzysztofowi Dudzie zwycięstwa w Pucharze Świata w szachach. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów - podkreślił szef rządu.

 

 

"Ogromne gratulacje dla Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał szachowy Puchar Świata! Polak pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów" - napisał na Twitterze premier.

"Areną sukcesów jest również szachownica"

Z kolei na Facebooku zaznaczył, że "dziś areną polskich sukcesów nie okazał się wyłącznie olimpijski stadion, ale również szachownica".

 

 

- Po raz pierwszy w historii Polak - Jan-Krzysztof Duda, został zwycięzcą turnieju o Puchar Świata w szachach. Cieszę się i przyłączam do gratulacji dla naszego Mistrza! - napisał Morawiecki.

 

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

kmd/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!