Tokio 2020. Duży awans Polski w klasyfikacji medalowej igrzysk

olympics.com

Dzięki czterem medalom wywalczonym przez polskich sportowców we wtorek, nasz kraj zanotował spory awans w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio. Po 225 z 339 konkurencji zajmujemy 22. miejsce.

We wtorek Polacy zdobyli w Tokio cztery medale olimpijskie.

Pierwsze z biało-czerwonych na podium stanęły Naja i Puławska. Dwójki na 500 m to już polska olimpijska specjalność. Od igrzysk w Sydney (2000) kajakarki regularnie są na podium w tej konkurencji, nie zabrakło ich także w Tokio. Naja, która zdobyła już trzeci medal olimpijski w karierze, i debiutująca na igrzyskach Puławska nie sprostały jedynie Nowozelandkom.

ZOBACZ: Tokio 2020. Naja i Puławska zdobyły srebrny medal w K2 500 m

Po nich brązowy medal wywalczył Tadeusz Michalik, który w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym, pokonał Węgra Alexa Gergo Szoke. Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Polak wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki.

ZOBACZ: Tokio 2020. Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal w zapasach

30-letni zawodnik klubu Sobieski Poznań powtórzył osiągnięcie swojej starszej siostry Moniki Michalik, która wywalczyła brąz olimpijski na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Na koniec dnia w Tokio nasze konto medalowe powiększyło się o kolejne dwa krążki.

ZOBACZ: Tokio 2020. Anita Włodarczyk zdobyła trzecie olimpijskie złoto. Brąz dla Malwiny Kopron

Złoty medal w rzucie młotem wywalczyła Anita Włodarczyk, a brązowy Malwina Kopron. Dla Włodarczyk jest to trzecie złoto igrzysk olimpijskich. Wcześniej triumfowała w 2012 roku w Londynie i w 2016 roku w Rio de Janeiro. W Tokio Włodarczyk  zwyciężyła pewnie wynikiem 78,48 m, wyprzedzając o prawie półtora metra Chinkę Zheng Wang. Dla Kopron wywalczenie brązowego medalu igrzysk olimpijskich to życiowy sukces.

Sześć medali dla Polski

Łącznie w Tokio biało-czerwoni zdobyli do tej pory sześć medali - po dwa z każdego kruszcu. Wcześniej złoty wywalczyła sztafeta mieszana w biegu 4x400 m oraz srebrny wioślarki w czwórce podwójnej.

Dzięki dobrym występom we wtorek, Polska zaliczyła duży awans w klasyfikacji medalowej igrzysk. Po 225 z 339 konkurencji zajmujemy 22. miejsce, przed Danią, Jamajką i Norwegią.

Liderem są Chiny, które zdobyły 69 medali (32 złote, 21 srebrnych i 16 brązowych). Na drugim miejscu z 73 medalami są Stany Zjednoczone (24 złote, 28 srebrnych i 21 brązowych), a na trzecim Japonia, która zdobyła do tej pory 36 medali (19 złote, 6 srebrnych i 11 brązowych).

Aktualną klasyfikację medalową Tokio 2020 można znaleźć TUTAJ.