Polskie Towarzystwo Gospodarcze o Polskim Ładzie. "Liczymy na gotowość przedłużenia konsultacji"

Biznes
Premier Mateusz Morawiecki prezentuje Polski Ład

"Jako Polskie Towarzystwo Gospodarcze zadeklarowaliśmy chęć merytorycznego opiniowania Polskiego Ładu" - napisali przedstawiciele PTG po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. "Liczymy także na gotowość przedłużenia terminu konsultacji, jeśli w toku wspólnych prac zajdzie taka potrzeba. Na szali bowiem waży się przyszłość polskich firm" - napisali w stanowisku.

3 sierpnia doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Tomaszem Janickim, który reprezentował przedsiębiorców zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Gospodarczym. Na tym spotkaniu prezes PTG zgłosił "wątpliwości w kontekście danych bazowych, w oparciu o które zostały przygotowane założenia Polskiego Ładu".

 

ZOBACZ: Polski Ład. Sondaż: większość uważa, że nie zyska na nowym programie PiS

 

PTG poparło "istotną podwyżkę kwoty wolnej od podatku, zaproponowaną w Polskim Ładzie", ale według przedsiębiorców "kwotę tę należy powiązać z wysokością płacy minimalnej i można to zrobić niedużym kosztem w odniesieniu do zmian zaproponowanych w Polskim Ładzie".

Płace i podatki

"Dzięki temu rozwiązaniu ciężar podnoszenia płac będzie ponoszony zarówno przez przedsiębiorców jak i administrację publiczną. Regulacja ta zabezpieczy rynek przed presją na podwyższanie płacy minimalnej oderwaną od rynkowych realiów" - napisało PTG w swoim stanowisku nt. Polskiego Ładu.

 

ZOBACZ: Dymisja wiceminister Anny Korneckiej. Terlecki: została odwołana za krytykę Polskiego Ładu

 

Przedsiębiorcy zwrócili także uwagę na fakt, iż "zmiany podatkowe są w tym momencie tak skonstruowane, że zyska na nich dużo mniejsza grupa pracowników niż zakłada się w projekcie i będzie to zaledwie kilka sektorów gospodarki".

 

Według przedstawicieli PTG podniesienie progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku przy braku możliwości odliczania składki zdrowotnej od PIT spowoduje, że koszty wynagrodzeń w przedsiębiorstwach wzrosną, zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników.

Reforma służby zdrowia

Według przedsiębiorców z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego sama koncepcja zniesienia możliwości odliczania składki NFZ od podatku jest słuszna. "Trudno myśleć o głębszej reformie służby zdrowia w sytuacji, w której w ramach składki zdrowotnej do systemu wpływają symboliczne kwoty i NFZ musi być dotowany z innych podatków" - napisało PTG w swoim oświadczeniu.

 

Przedsiębiorcy zauważyli, że zaproponowana w Polskim Ładzie koncepcja zniesienia możliwości odliczenia składki NFZ, przy jednoczesnym jej uzależnieniu od dochodu spowoduje w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zmiany zbyt daleko idące, gdyż "samo zniesienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku PIT w ogromnej części równoważy budżetowo podniesienie płacy minimalnej".

 

ZOBACZ: Dodatkowe 83 miliardy złotych dla służby zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

 

Przedsiębiorcy zauważają, że środków "do zasypania niewielkiej różnicy" należy poszukać wśród dużych firm międzynarodowych, które od wielu lat nie płacą w Polsce podatku CIT albo płacą go symbolicznie.

Demografia

"Obecnie mamy do czynienia z rozwiązaniem podatkowym faworyzującym rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. Mogą one rozliczać PIT z dziećmi, w sytuacji, w której małżonkowie, będący teoretycznie pod szczególną ochroną konstytucyjną państwa nie mają takiej możliwości" - napisali członkowie PTG w stanowisku.

 

ZOBACZ: Strategia Demograficzna 2040. Elastyczność pracy dla rodziców i ochrona przed zwolnieniem

 

Według nich, wprowadzenie możliwości rozliczania pit z dziećmi także dla małżeństw "zrówna ich w prawach z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci oraz spowoduje, że głównymi beneficjentami podwyższonej kwoty wolnej od podatku obok emerytów będą rodziny". To rozwiązanie ma "wyraźnie poprawić" status ekonomiczny rodzin wielodzietnych i być istotnym elementem Strategii Demograficznej 2040, która była zaprezentowana w czerwcu.

 

Polskie Towarzystwo Gospodarcze pozytywnie oceniło zmiany w podatku ryczałtowym oraz inne propozycje takie jak CIT Estoński, rozwiązania ułatwiające konsolidacje przedsiębiorstw, dotyczące inwestowania czy rynku kapitałowego.

Dalsze konsultacje

"W naszej ocenie przyczynią się one do rozwoju firm" - uznali przedsiębiorcy, ale w ich mniemaniu "wymagają doprecyzowania".

 

Przedsiębiorcy wyrazili gotowość dalszego konsultowania zmian w Polskim Ładzie. "Liczymy także na gotowość przedłużenia terminu konsultacji, jeśli w toku wspólnych prac zajdzie taka potrzeba. Na szali bowiem waży się przyszłość polskich firm" - napisali.

 

Cały dokument ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego znajdziesz tutaj.

aml/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!