Igor Tuleya chce wrócić do orzekania. Składa wniosek do prezesa sądu

Polska
Polsat News

- Spełniam swój obowiązek, jestem sędzią i powinienem orzekać. Złożę wniosek do prezesa sądu o dopuszczenie mnie do orzekania, umożliwienie wykonywania służby sędziowskiej - powiedział sędzia Igor Tuleya przed gmachem Sądu Okręgowego w Warszawie.

- Nie ma żadnych wątpliwości w związku z ostatnimi orzeczeniami TSUE z 14 i 15 lipca. Powinienem jak najszybciej stawić się w sądzie i zostać dopuszczonym do orzekania. Jestem, żeby postawić kropkę nad "i" - powiedział sędzia Igor Tuleya. 

 

Jak zapowiedział składa wniosek do prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Schaba o dopuszczenie do orzekania. - Zobaczymy, co zrobi prezes. Jeśli przestrzega prawa, to powinien umożliwić mi wychodzenie na salę sądową - dodał. 

"Wątpię, żeby prezes nagle zaczął przestrzegać praw"

- Dotychczasowe decyzje prezesa Schaba wskazują, że w ostatnich latach czuł się bardziej urzędnikiem ministra sprawiedliwości niż sędzią, więc też wątpię, żeby nagle nastąpił jakiś przełom i prezes nagle zaczął przestrzegać prawa. Liczę na to, że odpowiedź na wniosek powinienem dostać niezwłocznie - powiedział sędzia Tuleya. 

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel o decyzji TSUE: uważamy, że mamy rację. Kwestia suwerenności jest bezcenna

 

Sędzia przekazał, że próbował kontaktować się z sekretariatem i przewodniczącą wydziału jednak nie dostawał żadnej odpowiedzi na maile.

 

- Tak wygląda obieg dokumentów w tym "państwie kawkowskim" - podsumował. 

 

WIDEO: Wniosek Igora Tulei 

Wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. i powołana została do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym wobec sędziów, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. W ostatnich miesiącach Izba prowadziła postępowania wobec kilku znanych sędziów, m.in. Igora Tuleyi i Józefa Iwulskiego.

 

ZOBACZ: "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego". KE o decyzji TSUE

 

Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

dsk/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!