USA. Pożar wielkości Los Angeles. Zagraża tysiącom ludzi w Oregonie

Świat
Reuters/Courtesy Bootleg Fire Information
Na drugim końcu stanu pożar w górach północno-wschodniego Oregonu rozrósł się w niedzielę do ponad 44 kilometrów kwadratowych.

Niszczycielski pożar, który zaatakował stan Oregon w czwartek rozrósł się w niedzielę do ponad 1,2 tys. kilometrów kwadratowych, obszaru wielkości Los Angeles.

Zmienne wiatry i wysoka temperatura powietrza podsycają pożar, stwarzając niebezpieczne warunki dla strażaków, powiedział John Flannigan, szef sekcji operacyjnej liczącej 2 tys. osób walczących z płomieniami.

 

ZOBACZ: USA. Pożary niszczą Oregon. Tysiące osób musiało uciekać z domów

 

- Pogoda jest naprawdę przeciwko nam- powiedział. Władze rozszerzyły zakres ewakuacji, które obecnie obejmują około 2 tys. mieszkańców, w dużej mierze z wiejskiego obszaru jezior i dzikiej przyrody. Pożar, który był opanowany w 22 proc., spalił co najmniej 67 domów i 100 budynków gospodarczych, grożąc kolejnym tysiącom.

 

 

Na drugim końcu stanu pożar w górach północno-wschodniego Oregonu rozrósł się w niedzielę do ponad 44 kilometrów kwadratowych.

 

W Kalifornii, rozszerzający się pożar na południe od jeziora Tahoe przekroczył autostradę, powodując kolejne nakazy ewakuacji, zamknięcie Pacific Crest Trail i odwołanie ekstremalnej przejażdżki rowerowej przez Sierra Nevada.

 

Będą następne pożary?

Meteorolodzy przewidują krytycznie niebezpieczną pogodę pożarową co najmniej do poniedziałku zarówno w Kalifornii, jak i południowym Oregonie.

 

ZOBACZ: Rekordowe upały i gigantyczne pożary pustoszą Kalifornię

 

"Z powodu suszy każda burza może wzniecić nowe pożary”, napisał na Twitterze National Weather Service w Sacramento w Kalifornii.

 

Ekstremalnie suche warunki i fale upałów związane ze zmianą klimatu ogarnęły region, przez co trudniej jest walczyć z pożarami. Zmiany klimatyczne sprawiły, że w ciągu ostatnich 30 lat Zachód był znacznie cieplejszy i bardziej suchy, i nadal będzie powodować ekstremalne warunki pogodowe, a pożary będą częstsze i bardziej niszczycielskie- twierdzą meteorolodzy.

rsr/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!