USA. Pożary niszczą Oregon. Tysiące osób musiało uciekać z domów

Świat
USA. Pożary niszczą Oregon. Tysiące osób musiało uciekać z domów
AP/Oregon State Fire Marschal
Wielu ludzi uciekło w ostatniej chwili bowiem ogień był bliski odcięcia im drogi.

Strażakom nie udało się dotychczas opanować pożarów, które trawią południowo wschodnie obszary stanu Oregon (północny zachód USA). Żywioł zmusił ponad 2 tys. osób do opuszczenia swoich domów.

Pożary podsycane silnym wiatrem wiejącym ze zmiennych kierunków i trwającą od lat suszą rozszerzają się błyskawicznie. Walkę utrudnia fakt, iż ogniska żywiołu, które wydają się ugaszone, po pewnym czasie wybuchają ponownie.

 

ZOBACZ: Pożary i tornado w Kanadzie. 1500 rodzin musiało opuścić swoje domy

 

Żywioł zniszczył już kilkaset domów a dalsze 5 tys. jest zagrożonych. Ponad 2 tys. osób musiało opuścić swoje domy i udać się do prowizorycznych schronisk, lub do rodziny i znajomych.

 

 

Wielu uczyniło to w ostatniej chwili bowiem ogień był bliski odcięcia im drogi ucieczki.

 

Chmury ognia

Rzeczniczka straży pożarnej Holly Krake poinformowała, że najgorsza sytuacja panuje w rejonach położonych bezpośrednio na północ od granicy z Kalifornią, w której również występują liczne ogniska pożarów.

 

ZOBACZ: Rekordowe upały i gigantyczne pożary pustoszą Kalifornię

 

Dodała, że akcję gaśniczą utrudniają niezwykle niebezpieczne "chmury ognia", które tworzą się z powietrza ogrzanego nad pożarem do bardzo wysokiej temperatury. Unoszą one ze sobą pył i sadzę na wysokość do 10 km. Krake przyznała, że na razie nie widać perspektyw polepszenia się sytuacji.

 

 

Pożary nawiedzają amerykański Zachód regularnie co roku. Jednak w ostatnich latach stają się coraz gwałtowniejsze i dłuższe, co przypisywane jest ocieplaniu się klimatu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie