Rekordowe upały i gigantyczne pożary pustoszą Kalifornię

Świat
Rekordowe upały i gigantyczne pożary pustoszą Kalifornię
AP/KOLO
Kalifornię, a także obszar południowo-zachodnich stanów USA od dłuższego czasu nawiedzają upały

Amerykański stan Kalifornia walczy z ogromnymi pożarami. Ogień pustoszy kompleks leśny Beckwourth na północy stanu. Prawie tysiąc strażaków jest wspomaganych przez samoloty gaśnicze. Walkę z żywiołem utrudnia silny wiatr oraz ogromne upały. Wyjątkowo wysokie temperatury dokuczają mieszkańcom już od ponad miesiąca.

Ogień trawi kompleks leśnego o powierzchni prawie 320 kilometrów kwadratowych. W centrum pożaru znalazło się miasteczko Doyle, które przez kilka godzin wyglądało jak po zrzuceniu bomb zapalających.

Pospieszna ewakuacja 

Słup ognia osiągnął wysokość kilkudziesięciu metrów. Ewakuowano setki osób, które w popłochu porzuciły swoje domy. Wiele zabudowań doszczętnie spłonęło. 

 

Słup ognia w miasteczku DoyleReuters/ Zach Potter/@CV_zach
Słup ognia w miasteczku Doyle

 

- Straciłem wszystko, na co pracowałem i wszystko, co zgromadziłem przez całe życie, to po prostu zniknęło - powiedział Kelley Grosso, jeden z ewakuowanych mieszkańców. Skala zniszczeń w mieście nie została jeszcze oszacowana. 

 

 

Zamknięta droga w pobliżu płonących obszarów lasuAP/KOLO
Zamknięta droga w pobliżu płonących obszarów lasu

Rekordowe temperatury

Kalifornię, a także obszar południowo-zachodnich stanów USA od dłuższego czasu nawiedzają upały. W wielu miejscach temperatury osiągają bardzo wysokie poziomy, wzmagając suszę.

 

ZOBACZ: Rosja. Pożary lasów w obwodzie czelabińskim, zginęła jedna osoba

 

Park Narodowy Doliny Śmierci w Kalifornii zarejestrował wzrost temperatury do 54,4 stopni Celsjusza i jest to najwyższa temperatura odnotowana na tym terenie od lipca 1913 roku.

 

Pożar w mieście Doyle Reuters/ Zach Potter/@CV_zach
Pożar w mieście Doyle

 

- Fale upałów są na Zachodzie coraz dotkliwsze ponieważ gleba jest zupełnie wysuszona - powiedział Park Williams z kalifornijskiego uniwersytetu w Los Angeles. Ocenia on, że gleba w całej zachodniej połowie kraju jest najsuchsza od 1895 r.

laf/AP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie