Zmiany dla wjeżdżających do Polski. Nowe przepisy

Polska
Przepisy dotyczą osób które się nie zaszczepiły.

Podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe, wówczas karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach - poinformował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącej m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk w sobotę wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zmiany przepisów wjazdowych. Jak zaznaczył, zmiany w przepisach dotyczą osób wjeżdżających do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

 

Jak zaznaczył - zgodnie z nowymi przepisami - każdy podróżny przed wjazdem powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji podróżnego, a jeżeli nie będzie to możliwe w wersji elektronicznej, to - w postaci papierowej - będzie je zbierał personel w samolotach. "Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do RP pod względem pandemicznym" - powiedział.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 10 lipca

 

Kolejną zmiana - jak zaznaczył - jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Przypomniał, że do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, że z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. "Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny" - zaznaczył.

 

Wawrzyk podkreślił, że przepisy dotyczą osób które się nie zaszczepiły.

pgo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!