Podtopienia, powodzie i... śnieżyce. Pogodowa ruletka w Australii

Świat
PAP/EPA/JAMES ROSS Dostawca
Samochód zalany w Traralgon w australijskim stanie Wiktoria. Kraj mierzy się z gwałtowną pogodą

200 tysięcy domów w południowo-wschodniej Australii jest bez prądu. To skutek intensywnych opadów deszczu i porywistego wiatru. Mieszkańcy stanu Wiktoria bronią się przed powodzią i podtopieniami, a w Nowej Południowej Walii obserwują intensywne opady śniegu. Na Antypodach właśnie rozpoczyna się zima.

Sytuacja pogodowa w całej Australii jest trudna. Nawałnica w południowo-wschodniej Australii wywracała drzewa i zrywała linie, odcinając energię elektryczną do ponad 200 tys. gospodarstw. 

Nawałnice i powodzie

Najbardziej dotknięty został stan Wiktoria i jego stolica Melbourne. Wiatr wiał tam z prędkością około 119 km na godzinę. Silne opady spowodowały wzrost poziomów rzek i zagrożenie podtopieniami i powodziami.  

 

WIDEO: Podtopienia, powodzie i... śnieżyce. Pogodowa ruletka w Australii 

 

W Traralgon mieście w okolicach Melbourne, nakazano ewakuację około 220 zagrożonych zalaniem domów. Powalone drzewa, osuwiska oraz wylewające rzeki zablokowały lub zniszczyły kilkanaście dróg stanowych. Zdaniem australijskich służb, takiej sytuacji w stanie Wiktoria nie było do 13 lat. Ratownicy od środy otrzymali ponad 5000 wezwań. 

Śnieżyce i mrozy 

Tymczasem Nowa Południowa Walia granicząca ze stanem Wiktoria mierzy się z rekordowymi śnieżycami i niskimi temperaturami. Obfite opady śniegu powodowały przerwy w dostawach prądu i awarie sieci energetycznej. 

 

ZOBACZ: Australia. "Najgorszy możliwy scenariusz" w stanie Wiktoria

 

Wraz z opadami śniegu nadeszły niskie temperatury. Zdaniem meteorologów w niektórych regionach Nowej Południowej Walii mogą paść rekordy zimna notowane o tej porze roku. Media w Sydney, największym mieście stanu podają, że środa była najzimniejszym dniem od 35 lat. 

 

Nowa Południowa Walia to najgęściej zaludniony stan w Australii.  W regionie Australii i Oceanii panuje teraz zima. 

laf/AP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!