Masz skierowanie do sanatorium? Ta rzecz może zaważyć na całym wyjeździe

Ciekawostki
Masz skierowanie do sanatorium? Ta rzecz może zaważyć na całym wyjeździe
Pexels
Skierowanie do sanatorium to nie wszystko. O tym musisz pamiętać

Pobyt w sanatorium to dla wielu osób szansa na poprawę zdrowia. Aby jednak turnus był udany, warto odpowiednio się do niego przygotować. Podstawą komfortowego pobytu jest dobrze spakowana walizka oraz komplet niezbędnych dokumentów.

Nawet z pełnymi walizkami, na wyjeździe mogą pojawić się problemy, jeśli zapomnimy o jednej bardzo ważnej rzeczy. To właśnie ona często decyduje o tym, czy pobyt w uzdrowisku lub ośrodku sanatoryjnym będzie bezstresowy.

Skierowanie i dowód osobisty są niezbędne 

Na początek konieczne jest posiadanie skierowania wraz z numerem. To właśnie ten dokument odgrywa istotną rolę w całym procesie. Bez ważnego skierowania nie ma możliwości rozpoczęcia leczenia ani korzystania z zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dobrze też mieć przy sobie dowód tożsamości i prawo jazdy.

 

ZOBACZ: Czujesz się tak rano? To może zwiastować cukrzycę

 

Przydatna może być pełna dokumentacja medyczna, czyli informacje o przyjmowanych lekach oraz wynikach badań. Można zabrać ze sobą wypisy ze szpitala, legitymację emeryta-rencisty (jeśli korzystasz z elektronicznej legitymacji w aplikacji mObywatel, to wystarczy telefon) lub inny dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, a także orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Dobrym pomysłem jest skompletowanie tych wszystkich dokumentów w jednej teczce lub segregatorze, dzięki czemu łatwiej będzie je mieć pod ręką.

Gotówka i karty płatnicze też są ważne

Choć wiele usług w sanatorium jest refundowanych przez NFZ, często konieczne są dodatkowe opłaty np. za wyżywienie, parking, niektóre zabiegi czy wyposażenie. Dlatego warto mieć przy sobie zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze, aby swobodnie pokryć wszystkie koszty.

 

ZOBACZ: Wolne miejsca w sanatoriach dostępne od ręki. Wystarczy znać ten sposób

 

Dla zobrazowania, jak mogą wyglądać takie dopłaty, poniżej przykład cennika wybranych usług z sanatorium MSWiA "ORION" w Ciechocinku:

  • Wypożyczenie roweru - pierwsza godzina 6,00 zł (każda kolejna 5,00 zł)
  • Wypożyczenie czajnika - 16 zł
  • Wypożyczenie szlafroka - do 36 zł (za 3 tyg.)

Niektóre sanatoria akceptują wyłącznie płatności gotówką, dlatego warto mieć przy sobie fizyczne pieniądze.

Ubrania, kosmetyki i niezbędne drobiazgi na turnus

W niektórych ośrodkach jest możliwość skorzystania z pralni, ale lepiej mieć wystarczającą ilość ubrań na różne okazje, odpowiednie na każdą pogodę i porę dnia.

 

Warto spakować:

  • Komfortowe ubrania (w tym sportowe) oraz coś cieplejszego na chłodniejsze dni
  • Strój kąpielowy i wygodne buty, na przykład tenisówki, klapki na basen
  • Podstawowe kosmetyki do codziennej pielęgnacji
  • Telefon i ładowarkę oraz inne przydatne rzeczy, jak notatnik czy okulary do czytania

ZOBACZ: Kleszcze chętniej wybierają osoby z tą grupą krwi. Eksperyment naukowców 

 

A czy powinno się zabierać ze sobą leki? Jak najbardziej. Ośrodek nie jest zobligowany do zapewnienia leków przyjmowanych na stałe, dlatego warto mieć swoją apteczkę z lekami (np. na nadciśnienie). Najlepiej, aby były one w oryginalnych opakowaniach, bo być może będzie konieczność pokazania ich lekarzowi.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie