Nazwali córkę od słowa oznaczającego kolor. Prokuratura nakazała zmienić imię dziecka

Świat
Nazwali córkę od słowa oznaczającego kolor. Prokuratura nakazała zmienić imię dziecka
Zdj. ilustracyjne/Max Pixel/CC0 Public Domain

W Mediolanie rodzice półtorarocznej dziewczynki o imieniu Blu zostali wezwali do prokuratury, która domaga się jego zmiany. Według wymiaru sprawiedliwości imię nie jest zgodne z płcią dziecka - podały włoskie media we wtorek.

Jak wyjaśnił mediolański dziennik "Il Giorno", prokuratura powołuje się na przepis głoszący, że "imię dziecka musi odpowiadać płci", i ostrzega, że jeśli rodzice nie nazwą inaczej córki, zrobi to sędzia.

 

"Ponieważ chodzi o nowoczesne imię związane z angielskim słowem Blue, a więc kolorem niebieskim, który nie może być przypisywany w sposób jednoznaczny osobie płci żeńskiej, akt urodzenia musi zostać skorygowany poprzez przedłożenie imienia żeńskiego, wskazanego przez rodziców" - napisano w piśmie wysłanym przez prokuraturę.

 

Zastrzegła ona zarazem, że rodzice mają na zmianę imienia kilka dni.

 

Ojciec Blu cytowany przez gazetę przyznał, że kiedy para rejestrowała córkę w urzędzie stanu cywilnego, została ostrzeżona, że imię może nie być uznane.

 

"Ale co roku według danych Instytutu Statystycznego rejestruje się około siedmiu Blu, w większości dziewczynek. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy musieli zmienić imię córce po półtora roku, kiedy ona wie już, że nazywa się Blu, i wszędzie to jest zapisane" - dodał ojciec. Żądanie wymiaru sprawiedliwości uznał za "absurdalną dyskryminację".

 

"Imię Andrea nawiązuje do greckiego słowa »mężczyzna«, a tymczasem jest również akceptowane jako żeńskie" - zauważył ojciec dziewczynki.

 

Para zapowiedziała, że będzie się starała przekonać sędziów, że imię Blu dla dziewczynek jest uznawane w innych krajach.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze