Antoni i Julia - najpopularniejsze imiona w Polsce w 2017 r. Wśród najrzadszych - Mohammad i Fatma

Polska
Antoni i Julia - najpopularniejsze imiona w Polsce w 2017 r. Wśród najrzadszych - Mohammad i Fatma
Wikimedia.org/Milan Nykodym

9794 chłopcom, którzy w 2017 r. urodzili się w Polsce, nadano imię Antoni - wynika z danych ministerstwa cyfryzacji. Równie popularni byli Jakub (9099) i Jan (8546). Dla dziewczynek rodzice najczęściej wybierali Julię (9374), Zuzannę (9182) i Zofię (8441). Prawdopodobnie dzięki tureckiemu serialowi "Wspaniałe stulecie" dwie dziewczynki nazwano Fatma, imieniem sułtanki, córki Selima I.

Chłopcom urodzonym w 2017 r. nadano 670 różnych imion, wśród dziewczynek panowało większe zróżnicowanie - 739 imion.


Moda na niektóre imiona trwa od paru lat. Antoni i Jakub oraz Zuzanna i Julia były najpopularniejszymi imionami również w ubiegłym roku. Z podium wśród chłopców "spadł" Szymon, którego zastąpił Jan, a wśród dziewczynek Lenę wyprzedziła Zofia.

 

Warto zauważyć, że lista tych najpopularniejszych imion jest dość krótka i od ponad dziesięciu lat niezmienna. Następują na niej jedynie korekty zajmowanych miejsc.

 

Spora część imion rejestrowana jest również w formie zdrobnień, np. Zuzia, lub ma obce brzmienie, np. Antonio. Zezwala na to prawo, które weszło w życie w 2015 r.

 

Imiona nie mogą ośmieszać dziecka, nie mogą również być nieprzyzwoite. Decyzję o tym, czy imię spełnia wymagania podejmuje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, który rejestruje dziecko.

 

Armani i Chanel obok Göktürka i Amaya


Obcobrzmiące imiona przeważają także wśród najrzadszych, nadawano je sporadycznie. Najciekawsze to:


Chłopcy: Aaryan, Ammar, Armani, Duszan, Ertuğrul, Göktürk, Isaac, Latino, Majkel, Mehmet, Mohammad, Ömer, Platon, Quang Anh, Spencer, Zlatan i Zorian.


Dziewczynki: Agathe, Alisha, Amaya, Arielle, Bibianna, Blanche, Chanel, Chantal, Dilara, Escada, Fatma, Gajane, India, Joyce, Laima, Lilith, Megi, Phuong Anh i Savannah.

 

Pełną listę imion można znaleźć tutaj.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie