Sasin: pomnik smoleński stanie 10 kwietnia. Kolejna miesięcznica będzie ostatnią w obecnej formie

Polska
Sasin: pomnik smoleński stanie 10 kwietnia. Kolejna miesięcznica będzie ostatnią w obecnej formie
Polsat News

- Miesięcznice w takiej formie, jak obecnie zakończą się 10 kwietnia tego roku wraz z odsłonięciem pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej - powiedział Polsat News szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Monument ma stanąć na warszawskim placu Piłsudskiego. Polityk PiS ujawnił również, że pomnik upamiętniający pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim zostanie oddany jesienią.

- W tej formie (jak obecnie - red.) na pewno będzie to ostatnia miesięcznica. Na pewno w jakiejś formie, czy mszy świętej, na pewno będą, myślę, że jest taka potrzeba. Ludzie, którzy przychodzą tutaj mają potrzebę, żeby w tych mszach uczestniczyć - powiedział Sasin.

 

- Natomiast w takiej formie, jak dotychczas na pewno te miesięcznice zakończą się wraz z odsłonięciem pomnika, co było pewnym celem również. Te miesięcznice były po to, żeby doprowadzić do tego, aby pamięć ofiar była w należyty sposób upamiętniona - podkreślił.

 

Sasin był pytany także o raport końcowy podkomisji smoleńskiej nt. katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

 

Raport podsumowujący dwa lata pracy

 

- Myślę, że o raporcie końcowym trudno mówić do momentu, do póki nie mamy dostępu do wszystkich dowodów w sprawie, przede wszystkim do wraku. Traktowałbym ten raport, który zostanie zaprezentowany za miesiąc jako pewne zamknięcie tego etapu prac, który jest możliwy bez dostępu do dowodu, czyli pewne podsumowanie prac podkomisji przez ostatnie ponad dwa lata - powiedział Sasin.

 

- Natomiast pewnie, żeby powiedzieć o całkowitym rozwianiu wszelkich wątpliwości, to takiej możliwości pewnie w tej chwili nie ma, przynajmniej to jest moje zdanie bez znajomości tego raportu - powiedział Sasin.

 

Portal wPolityce.pl napisał w czwartek, że "zapadła decyzja o zaniechaniu publikacji jakiegokolwiek raportu" z prac rządowej podkomisji, która ponownie bada przyczyny katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego - jak podał portal - podczas planowanej na 10 kwietnia konferencji wyświetlona ma zostać prezentacja multimedialna podsumowująca dotychczasowe badania i płynące z nich wnioski.

 

Doniesieniom tym zaprzeczył szef podkomisji smoleńskiej, b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zapewnił, że informacja, że podkomisja nie opublikuje raportu w ósmą rocznicę katastrofy, nie ma nic wspólnego z prawdą. Wicepremier Jarosław Gowin wyraził w piątek pogląd, że ostateczny raport w spawie katastrofy smoleńskiej może powstać, kiedy w Polsce znajdą się szczątki samolotu Tu-154M.

 

Uczcili pamięć ofiar

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie i politycy PiS uczcili w sobotę pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. W 95. miesięcznicę katastrofy została odprawiona msza św. w intencji ofiar; złożono kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

 

W uroczystości, która rozpoczęła się mszą odprawioną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, udział wzięli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, szef MON Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Obecny był również były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Z kościoła seminaryjnego uczestnicy miesięcznicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

 

Wieczorem msza św. i Apel Pamięci

 

Na czas uroczystości związanych z miesięcznicą teren od wysokości ulicy Karowej do placu Zamkowego został wygrodzony metalowymi barierkami; fragment Krakowskiego Przedmieścia jest zamknięty, teren zabezpieczają policjanci; autobusy jeżdżą objazdami.

 

W sobotę o godz. 19.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, po której odbędzie się Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie