Władze Warszawy odwołują się ws. pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego

Polska
Władze Warszawy odwołują się ws. pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego
Polsat News

- W piątek do ministra infrastruktury wpłynęło odwołanie władz Warszawy ws. budowy pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego - powiedział w niedzielę wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego. To wynik ubiegłorocznej decyzji ministra infrastruktury na wniosek wojewody.

 

W lutym społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na pl. Piłsudskiego w Warszawie i że rozpoczynają się prace nad nim. Nie zgodziła się na to Rada Warszawy.

 

Sprawę komentował w niedzielę w Radiu Zet wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

 

"Łamie się prawa Rady Miasta"

 

- Największą osią sporu z naszej strony jest to, że łamie się prawa Rady Miasta do podejmowania decyzji w tej sprawie.(..) Rada Miasta na podstawie artykułu 18 (ustawy o samorządzie gminnym) podejmuje decyzję. Tylko ona ma prawo decydować, gdzie wznoszony jest pomnik - powiedział Michał Olszewski.

 

Skrytykował też tryb podjęcia decyzji - "w cztery dni, bez żadnej dyskusji". - Jeśli tego typu uchwały trafiają do Rady Miasta, nad nimi często toczą się miesięczne dyskusje - zaznaczył Olszewski.

 

Dodał, że "jesteśmy dzisiaj absolutnie zdeterminowani, żeby bronić interesu Rady Miasta, do czego jesteśmy zobowiązani".

 

- W piątek wpłynęło odwołanie do ministra infrastruktury.(...) To odwołanie powołuje się na naruszenie naszych praw jako samorządu, które reprezentuje mieszkańców chociażby w kwestiach związanych o pozwolenie na budowę - powiedział Olszewski. Dopytywany, czy w razie nieuznania odwołania przez ministra pozostanie walka w sądzie, potwierdził i dodał, że "jeszcze w tym tygodniu" zostanie złożony "kolejny wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy, z uznaniem stołecznego ratusza jako strony".

 

"Precedens w skali kraju"

 

- Cały czas pracujemy nad innymi ścieżkami walki, żeby bronić kompetencji samorządu lokalnego. Sprawa która dotyczy pl. Piłsudskiego jest precedensem w skali kraju. Jeszcze nigdy administracja rządowa nie użyła ścieżki specjalnej, żeby ingerować w kompetencje samorządu - dodał Olszewski.

 

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

 

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad pl. Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie